TU jestem - program dla rodziców i wychowawców

logo TUJestem, dziewczynka i chłopiec z żółtym balonikiem

Szkoła dla rodziców, wykłady oraz warsztaty dla przedszkolaków, to filary programu TU jestem!, który został stworzony by wspierać rozwój emocjonalno–społeczny dzieci. Skorzystaj z inicjatywy Urzędu Dzielnicy Wawer tworzonej we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 17 i zapisz się już dziś!

Program TU jestem!  powstał by zapobiegać i minimalizować wystąpienie zachowań problemowych dzieci. Misją projektu jest pomoc rodzicom w wychowaniu oraz pomoc przedszkolakom w rozwijaniu kompetencji emocjonalnych i społecznych, które są kluczowe dla ich prawidłowego funkcjonowania w środowisku rówieśniczym i późniejszym życiu. Pamiętaj, że dla prawidłowego rozwoju dzieci niezbędne jest wsparcie zarówno rodziców, jak i wychowawców.

Razem działamy dla dobra dzieci!

Co proponujemy w ramach programu TU Jestem!?

1. Poruszajace bajki o emocjach.

Podczas I edycji, w wybranych wawerskich przedszkolach, będziemy realizować program dla dzieci „Poruszające Bajki o Emocjach”. Celem programu jest  wzmacnianie umiejętności rozpoznawania emocji u siebie i innych, wyrażania ich w konstruktywny sposób i regulowania ich natężenia. Podczas bajkowych warsztatów, dzieci będą rozmawiały na tematy związane z emocjami: 

  • po co są emocje?
  • frustracja
  • złość,
  • rozczarowanie i wdzięczność,
  • strach,
  • smutek,
  • wstyd,
  • duma,
  • zazdrość,
  • radość.

Do zajęć wykorzystywane będą instrumenty (bębny, kalimby, tingsze, gongi, kubki burzowe i inne) melodyczne i niemelodyczne. Dzieci zagrają na nich w sposób intuicyjny, co sprzyja autoekspresji, rozwija umiejętności interpersonalne, podnosi samoocenę i daje poczucia sprawstwa.

Więcej informacji o poruszajacych bajkach znajdziesz na stronie rekomendowanych programów.

2. Wykłady dla rodziców prowadzone przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

W każdej placówce przedszkolnej poradnia zorganizuje 2 wykłady. W I półroczu o słuchaniu oraz granicach, a w II półroczu o emocjach dziecka i o tym, jak budować poczucie wartości dziecka. O szczegółach będziemy jeszcze pisać. 

3. Program Szkoła dla rodziców i wychowawców.

O programie przeczytasz w osobnym artykule oraz poniżej. 

4. Wykład „Mały, wielki człowiek - wychowanie dziecka we współczesnej rodzinie”.

Wiecej na temat wykładu oraz prelegentem piszemy w osobnym artykule na naszej stronie

Szkoła dla rodziców i wychowawców - zapisz się już dziś!

cztery dłonie trzymające się za siebie

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty umiejętności wychowawczych, dla rodziców i wychowawców dzieci w wieku przedszkolnym, które realizowane są w ramach programu "TU jestem". Szkoła dla rodziców, to program spotkań dla każdego kto, szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Uczy budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.

Program obejmuje 10 spotkań po 3 – 4 godziny, 1 raz w tygodniu. Warsztaty rozpoczną się pod koniec września, a zakończą w połowie grudnia.

Grupy mają charakter zamknięty i obecność na każdym spotkaniu jest obowiązkowa, ze względu na kontynuowanie tematyki rozpoczętej na poprzednich zajęciach.

Jak się zapisać?

Za zapisy odpowiada Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 17:

Głównym celem programu jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi. Ważna jest nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń jako małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.

Tematyka zajęć w Szkole dla Rodziców i Wychowawców.

Każde zajęcia poruszają jeden z poniższych tematów.

1. Wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane – stawianie granic,

2. Rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,

3. Aktywne, wspierające słuchanie,

4.Motywowanie dziecka do współdziałania,

5. Modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,

6. Uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,

7. Wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,

8. Budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,

9.   Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów,

10. Pomocna pochwała i zachęta. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o szkole dla rodziców i wychowawców? Wejdź na stronę Programów Rekomendowanych.


Program TU jestem! został stworzony przez Urząd Dzielnicy Wawer we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 17.

TU jestem! Spotkanie i wykład dla rodziców

25.09.2024 17:00 - 25.09.2024 20:00
Wawerskie Centrum Kultury, Żegańska 1a
krótko ostrzyżona kobieta w średnim wielu, trzyma w ręce notes i pióro
Autor: fot. archiwum prywatne

Z jakimi problemami mierzy się współczesna rodzina? Jak wychować dziecko w dobrej relacji i poszanowaniu? Jak stawiać granice? Na te tematy oraz wiele innych porozmawiamy na wykładach w Wawerskim Centrum Kultury, organizowanych dla mieszkańców w ramach programu TU jestem!.

W programie wydarzenia wykłady:

  • „Mały, wielki człowiek - wychowanie dziecka we współczesnej rodzinie” prowadzony przez znaną psycholog, panią dr Aleksandrę Piotrowską. Spotkanie poświęcone będzie znaczeniu i roli rodziny w rozwoju dziecka. Rozważymy, jakie trudności napotykają współczesne rodziny w wychowywaniu dzieci i w jaki sposób sobie z nimi radzić, a co najważniejsze - jak im zapobiegać!
  • Myśli, słowa, czyny – mają moc – wpływ wychowania na rozwój małego dziecka”, prowadzony przez panią Katarzynę Olobry-Księżak. Wykład połączony będzie ze studium przypadku pokazujący, jak ogromne znaczenie dla rozwoju psychiki dziecka mają myśli, słowa oraz czyny dorosłych kierowane do dzieci. Spotkanie będzie okazją do wspólnych refleksji na temat postaw i zachowań dorosłych sprzyjają budowaniu w dziecku poczucia sprawstwa, samodzielności oraz poczucia własnej wartości.

  • ,,Zachowanie vs modelowanie - dziecko jako mały odkrywca i copywriter dorosłego świata.", prowadzony przez panią Agnieszkę Magdar. Rodzice, nauczyciele  odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu świata emocjonalnego i społecznego  dzieci. Dzieci są niczym skanery, lustra, które odbijają słowa, emocje i zachowania dorosłych, formując w ten sposób swoje postawy, reakcje i relacje z otoczeniem. Wykład poświęcony będzie zrozumieniu, jak codzienne działania rodziców wpływają na rozwój maluchów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Przedstawione zostaną kluczowe aspekty dotyczące naśladowania przez dzieci wzorców zachowań, roli emocji w kształtowaniu dziecięcej psychiki oraz praktyczne wskazówki, jak wspierać zdrowy rozwój emocjonalny. Dzięki temu uczestnicy będą mogli świadomie modelować postawy, które przyczynią się do harmonijnego rozwoju ich pociech.

Kto wystąpi podczas spotkania dla rodziców w ramach programu TU jestem!?

krótko ostrzyżona starsza kobieta w różowej bluzce

dr Aleksandra Piotrkowska – doktor psychologii. Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (obecnie na emeryturze), konsultant dla rodziców i nauczycieli. Zajmuje się propagowaniem wiedzy psychologicznej współpracując w tym zakresie jako ekspert z prasą, a także ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Autorka wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich, w tym książek „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych”, „Nastolatki pod lupą”, „Między nami samicami” (współ. Dorota Sumińska), „Twoje szczęśliwe dziecko czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem”, „Przedszkolak. Wielki mały człowiek”. Matka dwojga dzieci i babcia czworga wnucząt.

 

 

 

 

 


młoda kobieta w ciemnych włosach i pasiastych kolczykach, ubrana w beżową bluzę
 

Agnieszka Magdar – Terapeuta TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach), Praktyk Świadomego Rodzicielstwa wg koncepcji Stefali Tsabary, Certyfikowany Edukator Rodzicielstwa Pozytywnej Dyscypliny. Praktyk koncepcji edukacyjnych – POZASCHEMATEM, trener efektywnej nauki i motywacji. Promotor metody wychowawczej Connect & Follow – połączenie i podążanie oraz owocnych relacji opartych na dialogu i świadomym rodzicielstwie. Pracuje z rodzicami, dziećmi i nastolatkami. Specjalizuje się w zakresie komunikacji, poczucia własnej wartości i motywacji.

 

 

 

 


kobieta w krótkich blond włosach, ubrana w czarno białą marynarkę, stoi z rękami złożonymi na piersi
 

Katarzyna Olobry-Księżak - psycholog i psychoterapeuta systemowy rodzin, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 20 w Warszawie. Od kilkunastu lat pracuje z rodzinami borykającymi się z wieloma trudnościami w sferze wychowawczej, relacyjnej oraz emocjonalnej prowadząc konsultację psychologiczne oraz psychoterapię systemową rodzin.  Od kilkunastu lat współpracuje również z przedszkolami, szkołami oraz ośrodkami pomocy społecznej prowadząc konsultacje superwizyjne dot. współpracy z rodzinami oraz dziećmi z problemami emocjonalnymi.

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia