Inwestycje kolejowe

Czasowe utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich, wynikają z przeprowadzanej inwestycji projektu POIiŚ 5.1-11.1 „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, Etap I”. Kolejnym etapem zaplanowanym na lata 2024-2026 jest linia Wawer - Otwock. Poniżej znajdziecie najnowsze informacje dla mieszkańców.

 

Planowane korzyści dla mieszkańców

  1. Bezkolizyjne przejazdy przez tory

  2. Szybsze połączenia z Lublinem, przejazd ok. 90 min

  3. Ekrany akustyczne i nowe tory ograniczajace hałas

  4. Nowe przejścia podziemne i przebudowa istniejących na stacjach Wawer i Falenica

  5. Przebudowa przystanków aż do Otwocka

  6. Perony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

  7. Węzeł przesiadkowy na stacji Gocławek

Często zadawane pytania

W aktualnościach na naszej stronie, na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego, Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich

Tak. Wystarczy wejść na stronę Portal Pasażera, wybrać stację nas interesujacą, np. “Warszawa Międzylesie” i klilknąć “szukaj”. Pojawi nam się spis wszystkich pociągów, które na tej stacji mają opóźnienie. Dodatkowo, jeśli klikniemy w wybrane połączenie, strona przeniesie nas do minutowego rozkładu. Na samym dole możemy wybrać “zobacz trasę na mapie”. To pozwoli nam zobaczyć dokładną lokalizację pociągu, na który czekamy. 

Prace zaplanowano na dwa etapy inwestycyjne. Zakończenie planuje się na 2026 rok.

Wycinka zakończy się w grudniu tego roku.

Nie przewiduje się zamykania parkingu przy stacji Warszawa Wawer. Planuje się natomiast zamknięcie parkingu przy przystanku osobowym Warszawa Gocławek w okresie IV kwartału bieżącego roku do II kwartału włącznie roku 2023.

Jednocześnie Wykonawca robót wykonał zgodnie z deklaracją utwardzenie terenu wskazanego przez Urząd. Teren ten docelowo posłużyć ma jako tymczasowy parking przy przystanku osobowym Warszawa Gocławek.

Dodatkowe informacje

Ekrany akustyczne Raport UD Wawer
Raport PLK(otwiera się w nowej karcie) O odziaływaniu na środowisko