null

Złote Koperniki rozdane

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Już po raz drugi Dzielnica Wawer gościła Festiwal Filmów Edukacyjnych - EDUKINO, zrealizowany w oparciu o dotację Miasta Stołecznego Warszawy. Projekcje festiwalowe trwały przez kolejne trzy dni w KINOkawiarni Stacja Falenica - od 30 listopada do 2 grudnia. Młoda publiczność, - łącznie ponad 1000 osób - obejrzało 25 filmów edukacyjnych. Nagrody II Festiwalu Filmów dla edukacji EDUKINO trafiły do filmów „Giga”, „Romantyzm” i „O Miłoszu w rok Miłosza”.

Niektóre projekcje połączone były z wystąpieniami ich twórców. Nie trzeba przekonywać pedagogów, że film może być skutecznym narzędziem w procesie nauczania - mówi dr Józef Chwedorowicz, prezes Fundacji Innowacji Społeczno-Kulturalnych, która jest organizatorem festiwalu.

StatuetkaDysponując dobrym filmem, można nie tylko zainteresować ucznia i przemówić do jego wyobraźni, ale i zachwycić go niezwykłością zjawisk, które tak często dla uczniów pozostają tylko nudnymi, abstrakcyjnymi pojęciami - tematami lekcji. Dobry film edukacyjny trwale zapada w pamięć, a często też zachęca do dalszych poszukiwań. Rzecz w tym, że filmów, na które czekają nauczyciele i uczniowie nie ma wiele. Dobry film edukacyjny musi uwzględniać potrzeby i możliwości ucznia. Musi być dostatecznie atrakcyjny, by go nie znudzić, a jednocześnie skoncentrowany na wybranym zagadnieniu tak, by ułatwiać proces poznawczy i nie rozpraszać uwagi. Nie zawsze się to udaje. Staramy się wyławiać takie filmy i promować je, pomagając w ten sposób ich twórcom i producentom, dla których to trudne czasy.

Tegoroczni laureaci festiwalu, wybrani przez jury złożone z filmowców i pedagogów, pod kierunkiem zeszłorocznego laureata konkursu, dr Jerzego Grębosza, to filmy bardzo różne.

W kategorii filmów przeznaczonych dla szkół podstawowych, złotego Kopernika przyznano reżyserom i twórcom scenariusza, Ewie i Hubertowi Stępniewiczom za film pt."Giga". Film, wyprodukowany przez VIS Media z Gliwic, to krótka opowieść o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce w jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków podczas wizyty 10-letniego chłopca - opowieść będąca pretekstem by zapoznać widza z tajemnicami obiektu.

Wśród filmów prezentowanych gimnazjalistom, największe uznanie zdobył film pt. "Romantyzm", zrealizowany przez Wydawnictwo WAM, Studio Inigo z Krakowa, na zlecenie Wydawnictwa Szkolnego PWN. Nagrodzony film to niezwykle spójny, malarski wizerunek świata kreowanego w poezji epoki romantyzmu. Złotego Kopernika odebrali scenarzysta i reżyser, Tomasz Mucha wraz z operatorem filmu.

Trzeci laureat konkursu, film "O Miłoszu w roku Miłosza" powstał w Studio Filmowym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu kierowanym przez dr Stefana Habryło, w ramach cyklu wykładów "Arcydzieła, arcymyśli...". O przyznaniu nagrody zadecydowała niezwykła osobowość wykładowcy, wybitnego krytyka literackiego, prof. Piotra Śliwińskiego, który - jak powiedział przewodniczący Jury - "okazał się, w pewnym sensie, czarodziejem słowa". Złote Koperniki wręczał gość honorowy festiwalu, profesor Andrzej Góralski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Warto wspomnieć, że obok statuetek, twórcom najlepszych filmów przyznano nagrody pieniężne ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zainteresowanie festiwalem było tak duże, że uczniowie prosili o możliwość obejrzenia nagrodzonych filmów w specjalnych po festiwalowych projekcjach. Więcej informacji o festiwalu na www.edukino.pl

Aleksandra Chwedorowicz

Załączniki: