null

Wycieczki historyczne po Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od początku wakacji trwa program Warszawa, Ty i ja. Zapraszamy do odkrywania historii Warszawy wraz z nami.

W każdą sobotę i niedzielę wakacji dowiemy się nowych i fascynujących rzeczy o przeszłości naszego pięknego miasta.

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii już po raz trzeci zaprasza stołeczne rodziny do udziału w bezpłatnym, wakacyjnym projekcie „Warszawa, Ty i ja”, stanowiącym cykl wycieczek i warsztatów o tematyce historycznej. W tym roku motywem przewodnim programu jest odkrycie pochodzenia nazw samych dzielnic oraz ich ulic, a cały cykl nosi nazwę: „Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości”. Spotkania odbywają się w każdy weekend, począwszy od 25 czerwca. Projekt zakończy gra miejska zaplanowana na 3 września, która zostanie zrealizowana w obrębie Bulwarów Wiślanych. 

 

W najbliższą sobotę 16.07.2016 zapraszamy na:

1. Zajęcia historyczne i terenową grę na orientację w dzielnicy Praga Południe

Start: Prom Kultury, ul. Brukselska 23, godz. 10:00, czas trwania około 2-2,5 godzin

Warsztaty historyczne dla rodzin z dziećmi 6-10 lat oraz terenowa gra na orientację noszą tytuł „Praskie Termopile.” Nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy na temat ważnej dla Pragi Południe osoby. Opowiemy o jej życiu, dokonaniach zawodowych oraz o tym, dlaczego odegrała szczególną rolę w historii tej dzielnicy Warszawy. Potem każda uczestniczącą w zajęciach rodzina otrzyma egzemplarz terenowej gry na orientacje i sama, rozwiązując zadania i odgadując zagadki, będzie poznawać nieznane zakątki dzielnicy. Na mecie będzie czekać przewodnik, by ocenić wynik gry.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl


2. Spacer historyczny po Ursusie pt.: „Czechowice? Niedźwiadek? A może Gołąbki? Nie, po prostu Ursus” - Start: Przed kładką kolejową na Placu Czerwca 1976, godz. 16.00, czas trwania ok. 2 godziny

Choć Ursus to jedna z najmniejszych dzielnic Warszawy, swoją historią swobodnie mogłaby obdzielić inne rejony miasta. Współcześnie jedno z najprężniej rozwijających się miejsc, pełne nowych osiedli z pięknymi ogrodami placami zabaw, kiedyś kojarzone głównie z produkcją ciągników rolniczych. Jeszcze do 1954 znane jako Czechowice, a dopiero potem Ursus. Do 1977 r. było to samodzielne miasto, a jego starsi mieszkańcy do tej pory zwykli podróż w stronę centrum nazywać „wyjazdem do Warszawy”. Poznajmy zatem to niezwykłe miejsce, które ma chyba najbardziej barwny nazewniczo podział dzielnicy na Niedźwiadek, Gołąbki, Szamoty, czy Skorosze.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

 

W najbliższą niedzielę 17.07.2016 zapraszamy na:

1. Zajęcia historyczne i terenową grę na orientację w dzielnicy Wilanów

Start: Centrum Kultury Wilanów, ul. Kolegiacka 3, godz. 10:00, czas trwania około 2-2,5 godzin

Warsztaty historyczne dla rodzin z dziećmi 6-10 lat oraz terenowa gra na orientację noszą tytuł „Skarb Hrabiego.” Nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy na temat ważnej dla Wilanowa osoby. Opowiemy o jej życiu, dokonaniach zawodowych oraz o tym, dlaczego odegrała szczególną rolę w historii tej dzielnicy Warszawy. Potem każda uczestniczącą w zajęciach rodzina otrzyma egzemplarz terenowej gry na orientacje i sama, rozwiązując zadania i odgadując zagadki, będzie poznawać nieznane zakątki dzielnicy. Na mecie będzie czekać przewodnik, by ocenić wynik gry.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

 

2. Spacer historyczny po Ursynowie pt. : Słynna „sypialnia” Niemcewicza - Start: Aleja Wyścigowa róg ulicy Puławskiej, obok muru z graffiti, godzina 16.00, czas trwania ok. 2 godziny

Kiedy dobra na terenie dzisiejszego Ursynowa należały do Juliana Ursyna Niemcewicza, nie spodziewał się on, że jego drugie imię będzie inspiracją do nazwy tej dzielnicy. Z pewnością też nie miał sądził, że miejsce to stanie się kiedyś „największą sypialnią stolicy”. Jako oddzielna dzielnica Ursynów wyodrębnił się od Mokotowa dopiero w 1994 roku, ale tereny te przyłączone zostają do Warszawy już w 1951 r. Budowa tego wielkiego osiedla jest kanwą dla wielu polskich kultowych filmów, a dzisiejszy Ursynów jest już pełnowartościową dzielnicą z kinem, restauracjami, salami zabaw i innymi ciekawymi miejscami.

Szczegółowe informacje i zapisy  www.wtij.duch.edu.pl

Załączniki: