null

Wspólne czytanie "Wesela" Wyspiańskiego w Wawrze

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dzielnicy Wawer odbyło sie wspólne czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Być może powiedzą: w Wawrze nie potrafią normalnie przeczytać "Wesela" .  My tymczasem jak zwykle podeszliśmy do tematu w sposób nieszablonowy, niekonwencjonalny i niestandardowy.

Nasze Narodowe Czytanie zorganizowane wspólnie przez wawerską Bibliotekę Publiczną i Wawerskie Centrum Kultury było czymś więcej niż tylko czytaniem. Pod czujnym okiem reżysera Szczepana Szczykno narodziło się niemal przedstawienie, sztuka w doborowej obsadzie wystawiona w anińskiej Czytelni Naukowej, i tylko karty z tekstem przypominały, że jest to czytanie.

Ponad zwykłe czytanie wzniosło się bowiem pełne pasji i zaangażowania wykonanie, które niemalże zahipnotyzowało widownię. Było ono udziałem wcielających się w role dramatu Wyspiańskiego, a byli to m.in. z-ca burmistrza Wawra Leszek Baraniewski, dyrektor Wawerskie Centrum Kultury Barbara Karniewska , dyrektor naszej Biblioteki Jacek Czarnowski , ksiądz wikariusz Paweł Cieślik z anińskiej parafii, wawerscy radni czy aktorzy Teatru Falenica. To dzięki nim przenieśliśmy się w czasie i zasiedliśmy za weselnymi stołami stając się świadkami scen, w których Wyspiański tak celnie sportretował nasze społeczeństwo.

Nie możemy zapomnieć o scenografii wspaniale oddającej realizm bronowickiej wsi: snopki siana, kosy, naczynia a także okna przez które mogliśmy oglądać weselników. Nie mogło zabraknąć weselnej muzyki. Każdy uczestnik wydarzenia mógł zabrać na pamiątkę odbitą pieczęć dedykowaną tegorocznemu Narodowemu Czytaniu - pieczęć otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona "Weselu" przygotowana przez  wawerską  Bibliotekę.

Żródło: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy 

Załączniki: