null

Wścieklizna u zwierząt

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Warszawie od początku 2021 roku stale wzrasta liczba stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt. Większość z nich dotyczy lisów, jednak chorobę potwierdzono również u kilku kotów oraz psów.

 

W połowie listopada 2021 r. w Warszawie jako obszary zagrożone wskazano dzielnice: Wawer, Wesoła, Rembertów, Targówek i Praga-Południe.

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. agresywnym zachowaniem, ślinotokiem, połykaniem przez nie ziemi oraz kamieni. Choroba jest śmiertelna. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu - wodowstręt.

 

Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę?

Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia. Zdarzenie powinno zostać zgłoszone powiatowemu lekarzowi weterynarii (Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie). W sprawie chorób zakaźnych na terenie Warszawy prosimy kierować pytania pod nr tel. 536 310 809, na adres poczta@wawa.piw.gov.pl oraz skrytka ePUAP 305tpv6tsw.

 

Więcej informacji:

Czerwona grafika z granatowymi profilami kota i psa oraz napisem: uwaga, wścieklizna, przypadki u zwierząt dzikich i kotów wolno żyjących, apelujemy o zachowanie ostrożności, wyprowadzajmy swoje psy na smyczy i trzymajmy koty w zamknięciu