null

Wnioski " 500+" nowy okres zasiłkowy 2021/2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grafika z napisem kiedy i jak złożyć wniosek poniżej ilustracja rodziny z dwójką dzieci i logo programu 500+

Prawidłowo wypełnione wnioski o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres zasiłkowy 2021/2022 można składać:
od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną za pomocą portalu
https://empatia.mpips.gov.pl/, https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi oraz bankowości elektronicznej,
od 1 kwietnia 2021 r. w formie papierowej w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy ul Żegańska 1w godzinach od 8.00 do 16.00 ).

Wnioski można pobrać w siedzibie Urzędu, począwszy od miesiąca marca 2021 r., na stronie https://warszawa19115.pl/-/przyznanie-prawa-do-swiadczenia-wychowawczego-500- .

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu informacji Urzędu 22 443 70 00, 22 443 36 806 lub na stronie https://warszawa19115.pl/-/przyznanie-prawa-do-swiadczenia-wychowawczego-500- .

 

Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią koronawirusa oraz względy organizacyjne (wypłata świadczenia jest uzależniona od terminu złożenia wniosku) zachęcamy wszystkich do korzystania głównie z elektronicznej formy składania  wniosków.

 

Wnioski składane za pośrednictwem banków (po zalogowaniu) nie wymagają poświadczeń dodatkowych. Portal empatia i PUE ZUS wymagają posiadania profilu zaufanego. Poniżej lista banków umożliwiająca poprawne złożenie wniosku i założenie profilu zaufanego;

 

Informacja dotycząca, z którego banku można wysłać: wniosek 500+
oraz przez który Bank można założyć Profil Zaufany

Lp.

nazwy banków przez które można złożyć wnioski lub założyć profil zaufania

skróty

500+
wnioskowanie na nowy okres świadczeniowy od 01.02.2021 r.

możliwość założenia profilu zaufanego

1

Alior Bank S.A.

ALB

x

x

2

PKO Bank Polski S.A./Inteligo

PKO

x

x

3

Bank Pocztowy S.A.

POC

x

nie dotyczy

4

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

BPS

x

przez wybrane oddziały

5

BNP Paribas Bank Polska S.A.

BNP

x

nie dotyczy

6

Credit Agricole Bank Polska S.A.

CRE

x

nie dotyczy

7

Getin Noble Bank S.A.

GET

x

nie dotyczy

8

ING Bank Śląski S.A.

ING

x

x

9

mBank S.A.

MBK

x

x

10

Bank Millennium S.A.

MIL

x

x

11

Nest Bank S.A.

FMB

x

nie dotyczy

12

Bank Pekao S.A.

PEO

x

x

13

Santander Bank Polska S.A.

SAN

x

x

14

SGB-Bank S.A.

SGB

x

przez wybrane oddziały

15

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Bank Handlowy w Warszawie oraz Bank Ochrony Środowiska S.A)

ZUS

x

nie dotyczy

16

KASA Stefczyka

KST

x

nie dotyczy

17

SKOK Śląsk

ESK

x

nie dotyczy

 

Jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od
1 maja do 31 maja danego roku
, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca), prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

W związku z tym,  złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

W kolejnych miesiącach będzie obowiązywał następujący mechanizm::

  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w lipcu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września,
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w sierpniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do końca października,
  • w przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.