
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
Tematem konkursu jest architektura modernizmu zarówno powstała przed II wojną jak i po wojnie tj. w latach 1918 – 1975.
Wszystkich fanów fotografii zapraszamy do zgłaszania swoich prac.
W załączniku do artykułu znajdą Państwo regulamin uczestnictwa w konkursie.
Konkurs jest częścią projektu Wędrówka przez Wawer w poszukiwaniu ostańców modernizmu.
Modernizm w architekturze to zjawisko XX wieku, ale jego podwalinami są osiągnięcia techniki i przemysłu połowy XIX wieku, powiązania architektury z budownictwem przemysłowym, a także wykorzystanie nowych materiałów: metalu, szkła i betonu. Architekci stwierdzili, że o pięknie budynku stanowi głównie jego funkcjonalizm. Louis H. Sullivan, amerykański architekt, nazwany ojcem modernizmu, określił "…forma wynika z funkcji" a sentencja Miesa van der Rohe "mniej znaczy więcej" najlepiej opisuje charakter tej nowoczesnej architektury. Modernizm, to odwrócenie się od dotychczasowych znanych stylów m.in. minimalizm w zakresie zdobień, stosowanie płaskiego dachu i nowych technologii budowlanych. Te nowe prądy w architekturze pojawiły się także w Polsce. Najlepszym przykładem jest Gdynia. W Warszawie też powstało wiele obiektów modernistycznych, zarówno przed II wojną jak i po niej. Są również w naszej dzielnicy, Wawrze. To obiekty kolejowe, wille i domy jednorodzinne. Wartościowe ostańce warszawskiego modernizmu.
Autor projektu Andrzej Rukowicz, laureat stypendium kulturalnego zwraca się także z prośbą do mieszkańców Wawra:
Zwracam się serdecznie do obecnych i byłych mieszkańców naszej dzielnicy o udostępnienie archiwalnych zdjęć, rysunków, projektów, dokumentów dot. budynków murowanych, o cechach modernizmu, które powstały na terenie dzielnicy Wawer
w latach 1918 -1975. Wszelkie informacje proszę przesyłać na adres: wedrowkiprzezwawer@um.warszawa.pl, tel. 502 168 278.
Załączniki: