null

Wawerskie Centrum Kultury także w Nadwiślu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ilustracja, biało-czarne postaci rysunkowe na zielonym tle, napis nadwiśle

Dobry czas przeżywa Nadwiśle, szybko zmieniające się osiedle Wawra. Dzięki nowym inwestycjom powstaje tam centrum życia społecznego i kulturalnego okolicy. Czynna od września szkoła przy ulicy Cyklamenów 28, otoczona ogólnodostępnymi boiskami, placami zabaw i terenami rekreacyjnymi otwiera także sale na działalność kulturalną i realizację pomysłów mieszkańców.

Po zakończeniu lekcji szkolnych i w niektóre soboty 80-metrowa sala użyczona WCK staje się małym domem kultury. Takie rozwiązania mogą być dobrym pomysłem na współpracę i łączenie działań różnych placówek, co ułatwi korzystanie z nich mieszkańcom  wawerskich osiedli.

Na Cyklamenów w październiku ruszyły zajęcia plastyczne, muzyczne (pianino, śpiew i gitara), teatralne, filmowe i ceramiczne.  W najbliższym czasie zaczną się zajęcia umuzykalniające dla rodziców z dziećmi i Pracownia Artystyczna dla Kobiet, a kiedy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli także zajęcia dla seniorów. Największą popularnością cieszy się ceramika dla dorosłych, z zainteresowaniem starszych uczniów spotkał się także klub wolontariatu.

WCK Nadwiśle, jak brzmi robocza nazwa miejsca, otrzymało od szkoły wyposażenie multimedialne, a dzięki Zarządowi Dzielnicy mogło pomieszczenie umeblować i zakupić wysokiej klasy sprzęt i materiały na zajęcia. O zaopatrzenie otwartej czytelni zadbała Biblioteka Publiczna, dar książkowy przekazała także Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Oprócz książek Biblioteka planuje zaistnieć w nowej lokalizacji książkomatem i wrzutnią (automatami do wypożyczania i zwracania książek) oraz animacjami i akcjami artystycznymi. Natomiast w ramach Miejsca Aktywności Lokalnej swoje pomysły i potrzeby będą mogli zgłaszać mieszkańcy, na których inicjatywy przewidziane są piątkowe popołudnia. Będą mogli wtedy zorganizować nieodpłatnie spotkania, wykłady czy warsztaty (o charakterze niepolitycznym, niereligijnym i niekomercyjnym). Zgłoszenie takich spotkań można dokonać poprzez Kartę zgłoszenia, pobraną ze strony WCK.

Podczas pandemii WCK Nadwiśle zachowuje środki ostrożności tzw reżimu sanitarnego i procedury właściwe dla „czerwonej strefy”, przyjmując niewielkie grupy osób zapisanych na zajęcia i koncentrując się na dostępności dla uczniów szkoły.

Koordynatorem miejsca jest Joanna Wichowska, kierownik Wawerskiej Strefy Kultury w Międzylesiu, a instruktorami są artyści i animatorzy związani z Wawerskim Centrum Kultury.

Kontakt: telefon- 514 863 165, mail: nadwisle@wck-wawer.pl.