Wawer Startup School 2023 - podsumowanie

młodzież na zajęciach biznesowych

Jak tworzyć innowacyjne projekty? Gdzie i jak można pozyskać dofinansowanie do startupu? Między innymi na te pytania otrzymali odpowiedź uczestnicy Wawer Startup School edycja 2023.

Wawerska Strefa Przedsiębiorczości wspiera młodych

Zakończyliśmy kolejną edycję Wawer Startup School 2023, programu realizowanego przez Wawerską Strefę Przedsiębiorczości Urzędu Dzielnicy Wawer oraz Youth Business Poland. Tegoroczna edycja została podzielona na cztery etapy.

• Etap I -  Inspiration Day, 4 października 2023 r.

W spotkaniu wzięło udział ok. 250 uczniów z II klas wawerskich liceów. Uczestnicy dowiedzieli się jak budować, tworzyć innowacyjne projekty i startupy. Wykład poprowadził Adrian Migoń właściciel fundacji YBP i Greg Albrecht.

• Etap II – warsztaty, 18 października 2023 r.

Uczniowie podzieleni na 9 zespołów brali udział w warsztacie pomagającym rozpocząć własną firmę.  Poznali również proces Design Thinking. Grupa 38 uczniów stworzyła 9 projektów firm.

• Etap III - warsztaty 8 listopada 2023r.

Podczas warsztatów, w których wzięło udział 9 zespołów (41 uczniów), omówiono testy i wywiady przeprowadzone wśród rówieśników. Przygotowaliśmy również Marshmallow Challenge – ćwiczenie rozwijające kreatywność w pracy z ograniczonymi zasobami i czasem.

• Etap IV – Finał Demo Day 15 listopada 2023 r., w Wawerskim Centrum Kultury

Ostatnim etapem Wawer Startup School były prezentacje 9 zespołów przed publicznością oraz podsumowanie całego projektu. Podczas finału wybraliśmy najlepsze pomysły i wręczyliśmy nagrodę publiczności. W jury zasiedli burmistrz Dzielnicy Wawer, przedstawiciele szkoły, p. Adrian Migoń oraz przedstawiciele urzędu.

Kto wygrał? Jakie pomysły przedstawiła młodzież podczas Wawer Startup School 2023?

I miejsce: projekt pn. Youth Invest, XXVI LO ul. Alpejska 16, nagroda – 3000 zł.

Aplikacja umożliwiająca młodym ludziom oszczędzanie i naukę rozsądnego gospodarowania własnym budżetem. Autorki:  Patrycja Kraszewska, Weronika Ochmańska oraz Daria Bogulak.

II miejsce: projekt pn. MAKKS, XXVI LO ul. Alpejska 16, nagroda – 2000 zł. Projekt zdobył również nagrodę publiczności o wartości 1250 zł.

Aplikacja, platforma umożliwiająca znalezienie pracy dla nastolatków, posiada wiarygodne oferty pracy dla młodych. Autorzy: Krystian Stępień, Maciej Suczewski, Sebastian Chmura, Kuba Solecki, Aleksander Krauze.

III miejsce: projekt pn FLOW, XXV LO ul. Halna 20, nagroda – 1250 zł.

Platforma, strona internetowa umożliwiająca kupno odzieży, dobrej jakości, w dobrej cenie i wyprodukowanej w Polsce. Autorzy: Michał Walczyk, Jan Walczak, Mikołaj Stanaszek, Aleksander Kuźmowicz, Michał Kamiński.

Nagrodziliśmy również nauczycieli przedmiotu „Podstawy Przedsiębiorczości” za ich zaangażowanie i chęć nauki poza schematami. Dziękujemy Pani Elżbiecie Szepietowskiej-Paluch  z XXVI LO oraz Pani Marcie Szyke z XXV LO.

Jaki cel miał Wawer Startup School?

Chcieliśmy przekazać młodzieży wiedzę z tworzenia start-upów i innowacyjnych projektów oraz:

• przedstawić wiedzę z zakresu przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadpodstawowych zachęcić do czynnego działania w tej sferze,
  • urozmaicić wiedzę jaką uczniowe otrzymują w szkole poprzez interaktywne elementy jak warsztat i dyskusje z uwzględnieniem rywalizacji,
  • włączyć wawerskie szkoły w budowanie ducha przedsiębiorczości od najmłodszych lat.

A Was już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie strefy przedsiębiorczości - finałowe spotkanie networkingowe w Wawerskim Centrum Kultury, 19 listopada o godz. 15:00.

Projekt został sfinansowany przez Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawa.

relacja z prezentacji i rozdania nagrów wawer sratup school, młodzież elegancko ubrana prezentuje swoje pomysły i odbiera nagrody od burmistrzów
Zobacz galerię (4 zdjęć)