W Wawrze ruszamy z akcją informacyjną #Wawer dla seniora

starsza kobieta w eleganckim beżowym garniturze i bezowym kapeluszu trzyma kartkę z napisem wawer dla seniora
Teresa Bojanowicz, Przewodnicząca Wawerskiej Rady Seniorów

Od kilku dni śledząc wawerskie media społecznościowe możemy zauważyć posty oznaczane #wawerdlaseniora. To akcja Urzędu Dzielnicy Wawer skierowana do seniorów – przede wszystkim z naszej dzielnicy, ale oczywiście nie tylko.

Idea powstania hasztagu #wawerdlaseniora to wskazywane przez samych seniorów sytuacje - nie tylko Wawrze - że oferta dla nich jest przygotowywana przez wiele podmiotów czy instytucji rozproszona.

Jednocześnie badania prowadzone wśród seniorów – znów nie tylko wawerskich - pokazują, że ponad 33% seniorów już jest w pełni cyfrowa – korzysta z mediów społecznościowych, komunikatorów i Internetu. Co ważne ta liczba bardzo szybko rośnie.

- W Dzielnicy Wawer stawiamy na seniorów, a w naszej dzielnicy dużo się dla nich dzieje. Nasze instytucje  podejmują te działania - zazwyczaj kulturalne, społeczne, ale też prozdrowotne i sportowe.  Seniorzy nam zgłaszają trudności w dotarciu do oferty stąd nasza odpowiedź - pod jednym hasztagiem będziemy mieć informacje o wszelkiej ofercie dla seniorów. Pamiętajmy, że współczesny senior to bardzo często ten, który już korzysta z komputera, nowoczesnego smartfonu, jest w tym biegły. Za chwilę seniorami będziemy też my wszyscy, którzy bez problemu operujemy hasztagami i innymi rozwiązaniami - mówi Norbert Szczepański, Burmistrz Dzielnicy Wawer.

Programy, wydarzenia, czy wszelkie inne informacje dla seniorów publikują w swoich mediach różne instytucje bo w Wawrze oferta senioralna jest bardzo duża, posiada ją min.:

• Urząd Dzielnicy,
  • Wawerskie Centrum Kultury
  • Ośrodek Pomocy Społecznej – kluby seniora
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji i inni

Wszystkie te podmioty od jakiegoś czasu, kiedy publikują informacje dla seniorów hasztagują je właśnie hasłem #wawerdlaseniora.

Takim przykładem jest np. obecna akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla warszawskich seniorów. Wpisując w wyszukiwarkę #wawerdlaseniora ta informacja wyświetla się prawie na samej górze – chodzi o to by informacje były też aktualne.

Dzięki temu wpisując w wyszukiwarkę tylko ten hasztag # mamy już automatycznie zebrane je w całość – tak właśnie działa reguła hasztagu w Internecie.

Dlatego postanowiliśmy uruchomić # i po jego wpisaniu oprócz dedykowanego miejsca w Internecie – www.mojwawer/senior oraz na FB Wawer dla Seniora wyskoczą informacje dla seniorów.

Co istotne wprowadzenie tego udogodnienia skonsultowaliśmy z samymi seniorami m.in. z Wawerską Radą Seniorów.

- To znakomite i przede wszystkim oczekiwane ułatwienie dla seniorów, bo ogromna oferta jaka jest w Wawrze dla nas seniorów nie do wszystkich dociera, jest rozproszona. Seniorzy niekoniecznie bywają w miejscach gdzie są plakaty, afisze i inne informacje, natomiast możliwość znalezienia wszystkich informacji w jednym miejscu będzie znakomitym ułatwieniem dla wybranie tego co człowieka interesuje. Nie sposób jest, żeby senior objeżdżał dzielnicę, zatrzymywał się przy każdej Kulturotece i sprawdzał ofertę. Brak przepływu informacji jest chyba głównym powodem, dla którego ludzie w mniejszym stopniu korzystają z oferty dla seniorów lub są gotowi sądzić, że się nic nie dzieje podczas, gdy dziej4e się tak wiele, że czasu nie starczy, żeby z wszystkiego skorzystać. Seniorzy co ważne mocno już korzystają z Internetu, a Ci, którzy jeszcze nie korzystają, to spotykają się przecież z tymi, dla których Internet nie jest zagadką więc jeden drugiemu przekaże - mówi Teresa Bojanowicz, mieszkanka Wawra od 1946 roku i Przewodnicząca Wawerskiej Rady Seniorów.

Dla seniorów, którzy nie korzystają z Internetu, albo korzystają w ograniczony sposób Dzielnica Wawer wychodzi na przeciw specjalnymi wkładkami do naszego Kuriera Wawerskiego, ale także dedykowanymi ulotkami, gdzie można znaleźć te same informacje oraz tworzymy dedykowane ulotki z informacjami.