null

Urzecze Dizajn – Piknik Rodzinny na Plaży Romantycznej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy na tegoroczną, plenerową odsłonę Urzecze Dizajn. Impreza ma na celu promocję Urzecza – mikroregionu etnograficznego, którego częścią jest nasza dzielnica.

Obszar był tradycyjnie związany z handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Charakteryzował się m.in. pięknymi strojami wilanowskimi, budownictwem oraz specyficzną nadrzeczną gospodarką.

Co roku na błoniach w bliskim sąsiedztwie Wisły odbywa się impreza, która ma za zadanie promocję tych terenów i przywołanie barwnych Łużyckich historii i tradycji. To również sposobność na zwrócenie się w stronę ludowych korzeni wawerskich. Podkreślają to występy artystów, którzy propagują folkową kulturę.

W tym roku „Urzecze Dizajn” ubarwi trio WoWaKin, które specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność. 

Jak co roku o Urzeczu pięknie opowie Łukasz Maurycy Stanaszek (autor książki „Nadwiślańskie Urzecze”) i zaprosi wszystkich do rozmowy. Z kolei Adam Rogala (autor filmu „Zaginione Urzecze”) zorganizuje dla uczestników wydarzenia warsztaty filmowe „Jak smartfonem filmować Urzecze”.


Program wydarzenia:

  • 15:00 – Spektakl dla dzieci „Ptasi baj” Teatr Atofri
  • 16:00 – Animacje dla dzieci z muzyką ludową na żywo
  • 16:00 – Rozmowy o Urzeczu z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem
  • 16:00 – „Jak smartfonem filmować Urzecze” - warsztaty filmowe z Adamem Rogalą
  • 18:00 – Koncert WoWaKin
  • 15:00-19.00 – Warsztaty Artystyczne Stoiska Wawerskiego Centrum Kultury: korale urzeczańskie; plecenie wianków torby z motywami urzeczańskimi; zakładki z linorytu wycinanki ludowe; fartuszki z ornamentami nauka węzłów żeglarskich; szablony i wzory dźwięki wody - warsztaty muzyczne

Obejrzyj film o Urzeczu.

Zobacz program innych wydarzeń Wawerskiego Centrum Kultury na stronie internetowej.

Sprawdź lokalizację na mapie