null

Uroczystości upamiętniające poległych lotników alianckich na Górze Lotnika

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Burmistrz Józefowa zaprasza na uroczystości upamiętniające lotników, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 15 sierpnia 1944 r., niosąc pomoc powstańcom warszawskim. Uroczystości, organizowane przez Miasto Józefów, odbędą się 14 sierpnia przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy na Górze Lotnika, na granicy dzielnicy Wawer, Józefowa i Michalina. 

W katastrofie zginęło trzech lotników: porucznik Hamilton oraz sierżanci Mayes i Hudson. Reszta załogi uratowała się. Dostali się w ręce Rosjan i po kilkutygodniowym pobycie w Moskwie i po urlopie wrócili do swojej bazy we Włoszech.

Opis znajdujący się przy pomniku brzmi następująco: „Góra Lotnika” (Airmen Hill) w Michalinie. Nazwa tego miejsca pochodzi z czasów II wojny światowej. Tu rozbił się samolot „Liberator” KG 939 „A-Able” z 31 Dywizjonu Bombowego Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF), który wziął udział w akcji niesienia pomocy Powstaniu Warszawskiemu pod kryptonimem „Warsaw Concerto”. Leciał z Włoch, żeby dostarczyć Powstańcom broń, lekarstwa, amunicję i żywność. Nad Warszawą maszyna dostała się pod silny ostrzał niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Pomimo to załoga dokonała zrzutu. Następnie palący się samolot został skierowany przez dowódcę, kapitana Van Eyssena, w kierunku linii sowieckich. Stopniowo tracił jednak wysokość oraz sterowność. Rozbił się w lesie w Michalinie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku.

Lokalizacja pomnika