null

Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.12.2022 09:00 - 15.12.2022 19:00
Kino Falenica, Patriotów 44b

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy. Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

„Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog” – pisał Ryszard Kapuściński.

Prace prezentowane na wystawie powstawały podczas kilkunastu intensywnych miesięcy – dziesiątek spotkań z artystkami i społecznikami, warsztatów twórczych, odwiedzin w muzeach, rozmów z historyczkami i kuratorami. Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia, materiały z przedwojennej prasy, afisze, a także opowieści o przedwojennych mieszkankach i mieszkańcach Falenicy ocalałych z Zagłady, opracowane na podstawie księgi „Sefer Falenic”. Znajdziemy tu także prace zupełnie współczesne – instalacje, materiały kartograficzne i fotografie, które między innymi poruszają temat walki o miejsce w przestrzeni publicznej.

Młodzież wraz z zespołem Fundacji na rzecz Wielkich Historii opracowała również program towarzyszący wystawie, który pogłębi ważne wątki, m.in. spotkania z twórcami, koncert Jana Młynarskiego i pokazy filmu „Droga młodych” Aleksandra Forda.

Wystawa będzie prezentowana od 8 do 15 grudnia w godzinach od 9 do 21 w Kinokawiarni Stacja Falenica (Patriotów 44b).

8 grudnia (czwartek)

19.00 – wernisaż wystawy (uroczyste otwarcie i oprowadzanie kuratorskie)

9 grudnia (piątek)

19.00 – wieczór gier planszowych (w planach rozgrywki m.in. w Letnisko i Polin)

19.00 – oprowadzanie kuratorskie

10 i 11 grudnia (sobota, niedziela) 

16.00 – oprowadzanie kuratorskie 

18.00 – pokaz filmu „Droga młodych” (reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 56 min)

Warszawa lata 30. XX wieku. Życie biedoty żydowskiej w czynszowych kamienicach, w wilgotnych suterenach i praca mieszkających tam ludzi to codzienność obserwowana oczami żydowskich dzieci. Stan zdrowia żydowskich robotników jest bardzo zły. Gruźlica, nazywana chorobą biedoty, dotyka wiele dzieci. Część z nich trafia do żydowskiego sanatorium im. Medema w Miedzeszynie pod Warszawą.

Ze względu na wielkość sali obowiązują zapisy w linku (10 grudnia; 11 grudnia)

19.00 – pokaz filmu „Falenicka Atlantyda” (reż. Ireneusz Dobrowolski, Justyn Kołakowski, Polska 2020, 54 min)

Falenicka Atlantyda to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli i pozostawili swoje historie dzieciom. To nieliczne zabytki ukryte teraz pomiędzy nowymi budynkami, oraz stare dokumenty i fotografie czekające jeszcze na odkrycie. „Falenicka Atlantyda” ma pokazać świat, którego już nie ma.

Ze względu na wielkość sali obowiązują zapisy (10 grudnia; 11 grudnia)

12 grudnia (poniedziałek)

19.00 – oprowadzanie kuratorskie

13 grudnia (wtorek)

19.00 – oprowadzanie kuratorskie

14 grudnia (środa)

19.00 –spotkanie poświęcone „Sefer Falenic” z Jolantą Pełką, prezesem Zarządu Europejskiego Instytutu Kultury, animatorką kultury i społeczniczką współodpowiedzialną za przekład i publikację księgi pamięci, a także upamiętnienie Sanatorium dla dzieci im. W. Medema w Miedzeszynie.

15 grudnia (czwartek)

18.30 – finisaż wystawy (koncert Jana Młynarskiego, oprowadzanie kuratorskie) 

---

Organizator

Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Współorganizatorzy:

Dzielnica Wawer

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

---

Kontakt: Ewa Pietraszek