null

Spotkanie z przedstawicielami Komitetu Monitorującego Programu INTERREG Central Europe

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Głównym tematem wizyty projektowej w Warszawie jest poprawa efektywności energetycznej regionu. Mazowiecka Agencja Energetyczna zaangażowana w trzy projekty Interreg EUROPA ŚRODKOWA Prospect 2030, BOOSTEE-CE i Target-CE gościła Członków Komitetu Monitorującego i zaprezentowała kluczowe osiągnięcia projektowe.

Spotkanie w dniu 13.09.22 odbyło się dzieki zaproszeniu Prezesa Mazowieckiej Agencji Energetycznej, pana Bartłomieja Dubińskiego.

Goście rozpoczęli wizytę od obejrzenia wirtualnej elektrowni, która wyświetla dane dotyczące oszczędności energii w Dzielnica Wawer przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Wirtualna Elektrownia powstała przy współpracy z MAE.

Norbert Szczepański - Burmistrz Dzielnicy Wawer przywitał gości i opowiedział o wyzwaniach, z jakimi mierzymy się jako dzielnica Warszawy, najbardziej zielona, ale jednocześnie z wyzwaniami takimi jak walka o czyste powietrze.

Łukasz Jeziorski z-ca burmistrza Dzielnicy Wawer szczegółowo zaprezentował rozwiązania ekologiczne w naszej dzielnicy, sposoby wykorzystania OZE oraz projekty ekologiczne, takie jak „Szkoła przyjazna klimatowi”.

Radna Joanna Buczyńska opowiedziała o Wawerskim Klastrze Energii, w ramach którego podejmujemy i promujemy ekologiczne rozwiązania w dzielnicy Wawer.

Na koniec odbyła się prezentacja Pana Bartosza Dubińskiego o projekcie, który wykonała Mazowiecka Agencja Energetyczna w wawerskiej Szkole Podstawowej nr 138 im.J.Horsta Warszawa Międzylesie.

W jednej z sal zamontowany został system służący do monitorowania środowiska na zewnątrz budynku i w jego okolicy, monitorowania danych środowiskowych wewnętrznych w pomieszczeniu lekcyjnym, dostarczania danych pomiarów zużycia mediów, sterowania ogrzewaniem w sali. W kilku miejscach zamontowano też zabezpieczenia przed zalaniem, pożarem, monitorowaniem dostępu do pomieszczeń technicznych oraz wiele innych elementów całościowego systemu, który dba o odpowiednie warunki w salach lekcyjnych oraz zbiera dane związane z wykorzystaniem energii.

Instalacje są wykonane w ramach programu pilotażowego mającego na celu sprawdzianie, które rozwiązania są najbardziej optymalne do zastosowania w budynkach oświatowych.

 

Sala konferencyjna i prezentacja
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Przedstawienie prezentacji
Uczestnicy prezentacji i mężczyzna z mikrofonem
grupa ludzi patrząca w górę
Burmistrz Leszek Baraniewski i 5 osób