Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami wawerskich szkół

10 listopada uczniowie wawerskich szkół podstawowych wzięli udział w specjalnym wykładzie „Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”, który poprowadziła sędzia Anna Maria Wesołowska.

Części z nas jest znana jako bohaterka popularnego programu telewizyjnego. Jednak Pani sędzia, o czym pewnie część z nas nie wie - jest sędzią także w prawdziwym życiu (obecnie w stanie spoczynku). Od 2012 jest także członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Jak sama mówiła, w swoim zawodowym życiu zajmowała się głównie sprawami karnymi, często wydawała wyroki w głośnych sprawach dotyczących zorganizowanych grup przestępczych. Wydawała też wyroki dożywocia.

Pani Sędzia mówiła o wyrokach wydawanych wobec bardzo młodych osób oraz o ich tłumaczeniach, które często się powtarzały. To często były tłumaczenia wplątania się w złe towarzystwo, a refleksje przychodziły dopiero po dokonaniu przestępstwa, ale wtedy było już za późno. Te słowa miały być przestrogą dla siedzących na widowni.

Wiedza o zagrożeniach

Młodzież dowiedziała się, jak przeciwdziałać zagrożeniom takim jak cyberprzemoc, dostęp do używek, hejt rówieśniczy, jakie są zasady odpowiedzialności oraz o roli mediacji w szkołach.

Dziękujemy Pani Sędzi za to, że z chęcią poświęciła swój czas na edukację prawną wawerskiej młodzieży, a także uczniom za ciekawą dyskusję!

Kampania 19 dni

Wykład zorganizowaliśmy wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dzielnicy Wawer w ramach "Międzynarodowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży" (Kampania 19 dni).

Na początku listopada mówimy i przypominamy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności.

Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Na zdjęciu sędzia Anna Maria Wesołowska oraz Burmistrz Dzielnicy Wawer, Nobert Szczepański, który dziękuje pani sędzi oraz uczniom za przybycie.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Sędzia Anna Maria Wesołowska podczas wykładu, w ręku trzyma mikrofon.
Na zdjęciu sędzia Anna Maria Wesołowska, w tle na widowni siedzą uczniowie, którzy słuchają wykładu.