Bezpłatna pomoc psychologiczna dla uchodźców i osób im pomagających - SPR Wawer i zebrane oferty wsparcia
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych udzielanych w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy przy ul. Włókienniczej 54.
Pozostałe oferty wsparcia zebraliśmy dla Państwa poniżej.
Wawer
Bezpłatna pomoc psychologiczna udzielana jest w języku ukraińskim i polskim w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, ul. Włokiennicza 54, 04-974 Warszawa.
Oferta jest skierowana do:
- dorosłych uchodźców z Ukrainy, którzy doświadczyli traumy z powodu wojny w Ukrainie, a obecnie przebywają w Warszawie,
- oraz mieszkańców Warszawy, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy i potrzebują wsparcia psychologicznego w związku z dotychczasowymi doświadczeniami.
Zadzwoń i zapisz się na bezpłatną wizytę: 22 277 11 98 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00)
UNICEF Wspólnie (ЮНІСЕФ Спільно) - platforma informacyjna dla osób z Ukrainy
Platforma informacyjna „UNICEF Wspólnie” to portal internetowy, który gromadzi istotne i ratujące życie informacje, rekomendacje i usługi dla rodziców, młodzieży i dzieci przebywających czasowo poza Ukrainą.
Na platformie UNICEF Wspólnie można znaleźć aktualne informacje od lokalnych i międzynarodowych organizacji dotyczące:
- rejestracji w nowym kraju
- opieki zdrowotnej, edukacji,
- pomocy humanitarnej i finansowej;
- poprawy stanu psychicznego;
- ogólnych zasad bezpieczeństwa matek i dzieci uciekających przed wojną.
Oferta HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – wsparcie psychologiczne i informacyjne
Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie oraz osoby im pomagające – np. wolontariusze i osoby goszczące uchodźców – mogą liczyć na bezpłatną pomoc.
Portal GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) uruchomił HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać wsparcie w językach: ukraińskim, polskim i angielskim.
Z telefonu wsparcia, który odbierają cztery psychoterapeutki mówiące w języku ukraińskim i polskim, można skorzystać w godzinach podanych na stronie: https://helpukraine.grupawsparcia.pl/meet-us. Czat dostępny jest całodobowo.
Bezpośredni kontakt telefoniczny do psycholożek:
- Roksana Korulczyk (j. polski, j. ukraiński) tel. +48 536 525 155
- Kateryna Volkova (j. ukraiński, j. angielski) tel. +48 536 595 450
- Alyona Kozak (j. ukraiński) tel. +48 536 585 250
- Yulia Kozhemyakina (j. ukraiński) tel. +48 535 575 855
Oferta Warszawskiego Domu pod Fontanną (WDpF) dla Ukrainy - Clubhouse International Fund
Celem projektu jest wsparcie osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego, które przybyły z Ukrainy wskutek działań wojennych.
- Infolinia informacyjna dostępna w językach ukraińskim i polskim od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00: nr tel. 690 890 969
Można na niej uzyskać informacje o miejscach i telefonach zaufania, oferujących wsparcie specjalistów zdrowia psychicznego (psychologów, psychiatrów) czy wsparcie społeczne (kluby samopomocowe, świetlice). Koszt połączenia jest zgodny ze stawką operatora. Można też wysłać SMS, a konsultant oddzwoni.
- Dom-Klub - dzienny klubu samopomocowy dla ukraińskich gości, którego funkcjonowanie opiera się na współdziałaniu, jest miejscem zrzeszającym osoby z doświadczeniem problemów zdrowia psychicznego. W ramach projektu, pracownik WDpF, mówiący w języku ukraińskim, będzie przewodnikiem chętnej osoby.
Adres: Nowolipki 6a, Warszawa (otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00)
Warszawski Dom pod Fontanną jest prowadzony przez stowarzyszenie Zespół Regionalny Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego. Projekt “WDpF dla Ukrainy” jest finansowany ze zbiórki darczyńców organizacji Clubhouse International. Więcej informacji na stronach: wdpf.org.pl/, clubhouse-intl.org/ukraine/
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
Pod tym numerem dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim oraz udzielający wsparcia w języku rosyjskim.
Terminy dyżurów są podane na stronie Rzecznika Praw Dziecka: Увага! Допомога українською мовою 800 12 12 12.
Więcej informacji w języku ukraińskim
Telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116 111 – dyżury konsultantów w języku ukraińskim i rosyjskim
Psycholożki z Ukrainy czekają na rozmowy z dziećmi od poniedziałku do piątku między 14:00 a 18:00.
Każde dziecko, które zadzwoni pod numer 116 111, będzie miało możliwość kontynuowania połączenia w języku polskim, ukraińskim lub rosyjskim.
Na język ukraiński została przetłumaczona strona 116111.pl, z której można wysyłać wiadomości do konsultantek (to ważne, ponieważ nie wszystkie dzieci mają możliwość, aby swobodnie porozmawiać, gdy tego potrzebują).
UA: Чергування українською та російською мовами відбуватимуться від понеділка до п'ятниці, від 14:00 до 18:00.
Źródło: Telefon zaufania 116 111 pomaga dzieciom i nastolatkom z Ukrainy, przebywającym w Polsce
Tel. 800 100 100 – bezpłatny i anonimowy telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dla rodziców i nauczycieli
Terminy dodatkowych dyżurów psychologów w języku rosyjskim dla osób z Ukrainy przebywających w Polsce z dziećmi:
- poniedziałki 9:00-11:00
- środy i niedziele 20:00-22:00
Konsultacje z psychologami w języku polskim odbywają się stale – od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-15:00.
800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności np. agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych.
Źródło: strona 800 100 100 (UA)
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) – tel. 800 119 119, dostępny codziennie w godz. 14:00-22:00, połączenia są bezpłatne; czat zaufania TPD na stronie 800119119.pl
Interwencja kryzysowa Fundacji Polskie Forum Migracyjne
Bezpłatny telefon kryzysowy: +48 22 255 22 02
Działa codziennie w godz. 12:00-22:00 w językach ukraińskim i rosyjskim.
Zadzwoń, jeśli:
- musiałeś/aś nagle wyjechać z Ukrainy do Polski;
- martwisz się, jak poukładasz sobie kolejne dni, czujesz lęk lub doświadczasz paraliżującego Cię smutku
- martwisz się o samopoczucie swoich dzieci;
- Twoi bliscy zostali w Ukrainie, doskwiera Ci bezradność i samotność.
PL: Oferta Fundacji Twarze Depresji dotycząca bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla osób z Ukrainy
UA: ПСИХОЛОГО-ПСИХІАТРИЧНА ДОПОМОГА ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ | Twarze depresji
Oferta Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Grupy wsparcia dla rodziców cudzoziemskich, którzy mieszkają w Polsce i korzystają ze wsparcia Departamentu Pomocy Społecznej Urzędu do Spraw Cudzoziemców
Grupy wsparcia to cykl 12 spotkań, z których każde trwa około 3 godzin. Spotkania odbywają się w Warszawie i są prowadzone w językach: rosyjskim, angielskim, polskim.
Celem spotkań jest nawiązanie relacji z innymi osobami w podobnej sytuacji, dzielenie się swoimi problemami i sukcesami w bezpiecznej i pełnej zrozumienia atmosferze a także rozmawianie o tym, jak wspierać siebie i swoje dzieci, kiedy jest ciężko.
Uczestnicy/uczestniczki mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu, opiekę nad dziećmi oraz na bony na zakup odzieży, obuwia, sprzętu AGD, art. szkolnych i niemowlęcych.
Zgłoszenia mailowe: rozmowy@fdds.p lub przez WhatsApp: 889 102 129.
Źródło: Rozmowy przy kawie czyli grupy wsparcia dla rodziców cudzoziemskich












