
Szanowni Mieszkańcy Wawra,
poniżej prezentujemy Państwu proces, którego efektem jest wypracowana pierwsza koncepcja Parku Aktywności Rodzinnej – inwestycji, której zakończenie planowane jest w naszej dzielnicy pod koniec przyszłego roku.
Od wielu tygodni pod adresem mailowym waw.wrik@um.warszawa.pl zbieramy wszelkie uwagi, jakie mają Państwo na temat prezentowanej przez nas, a wypracowanej wspólnie z Państwem, koncepcji.
Plansza ustawiona w miejscu, gdzie inwestycja ma być realizowana (teren między ulicami: Węglarską, Lebiodową a kanałkiem Zagoździańskim) prezentuje wypracowaną koncepcję i zaprasza do wysyłania uwag na jej temat. Plansza i jej treść prezentowana jest również w wydaniu “Kuriera Wawerskiego”, w którym pojawiały się i dalej będą pojawiać się informacje o kolejnych etapach działań w projekcie:
- drugie wydanie październikowe Kuriera Wawerskiego w 2021 roku;
- pierwsze wydanie kwietniowe Kuriera Wawerskiego w 2022 roku.
W wypracowaniu kształtu Parku Aktywności Rodzinnej wzięło udział wielu wawerczyków, ale również eksperci i specjaliści z różnych dziedzin, reprezentujących m.in. Uniwersytet Warszawski. Spotykaliśmy się z Państwem podczas spacerów badawczych, wywiadów etnograficznych, warsztatów (na które zapraszaliśmy nie tylko za pośrednictwem dzielnicowych kanałów komunikacji, ale również na grupach nieformalnych, na których spotykają się aktywni wawerczycy).
Przede wszystkim zebraliśmy Państwa opinie za pośrednictwem ankiety, z której skorzystało ponad 230 mieszkańców naszej dzielnicy. Wszystkie Państwa uwagi zostały przez nas przyjęte i przemyślane. Wyniki promowanej na stronie internetowej i w mediach społecznościowych ankiety, bardzo mocno wpłynęły na kształt dokumentu, który zostanie przekazany jako podstawa do stworzenia projektu przez profesjonalną firmę architektoniczną. Zachęta skierowana do mieszkańców dzielnicy podczas "live chatu" z burmistrzem, zaowocowała nie tylko dużą liczbą wypełnionych ankiet, ale również bezpośrednimi kontaktami z osobami odpowiedzialnymi za projekt.
Poniżej prezentujemy karty badawcze, powstałe po przeprowadzonych spotkaniach i warsztatach - dokumentujące zebrane od mieszkańców informacje oraz prezentujące pierwsze wnioski, które wpłyną na kolejne etapy projektu.
Na podstawie wiedzy pozyskanej ze wspomnianych wyżej aktywności oraz w oparciu o analizę "deskresearch" i przebadaniu obecnie panujących trendów i dobrych praktyk w zakresie tworzenia miejsc w przestrzeni miejskiej, wparci doświadczeniami wynikającymi z wizyty studyjnej w Krakowie, gdzie spotkaliśmy się z projektantami bardzo dobrze ocenianego "Ogrodu doświadczeń" - przedstawiliśmy mieszkańcom Wawra trzy wstępne koncepcje planowanej inwestycji. Wszystkie elementy składające się na te koncepcje poddaliśmy głosowaniu we wspomnianej już wcześniej ankiecie.
Przed nami konkurs na projekt architektoniczny, który wypracowaną koncepcję osadzi w realiach naszej dzielnicy.
Przy tej okazji jeszcze raz przypominamy, jak wyglądały etapy pracy nad projektem oraz prezentujemy plansze pokazujące elementy Parku Aktywności Rodzinnej, które w ankietach zostały najczęściej wskazywane jako odpowiadające na potrzeby mieszkańców (zdjęcia plansz znajdują się w galerii, można je również obejrzeć w całości – załącznik do pobrania poniżej).














































































Załączniki: