null

Odśnieżanie w Wawrze - nie sypiemy solą, ze względu na środowisko

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie samochodu na ośnieżonej drodze

Redukujemy zastosowanie środków chemicznych (soli) z uwagi na jej negatywne oddziaływanie na środowisko. Staramy się jej używać tylko tam gdzie to jest niezbędne. Dlatego posypywane są wzniesienia, łuki, skrzyżowania z drogami powiatowymi oraz najbliższe okolice szkół, celem zwiększenia bezpieczeństwa. Utrzymanie dróg w okresie zimowym będzie polegało na odśnieżaniu jezdni pługiem. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Kto zajmuje się odśnieżaniem chodników w dzielnicy?

Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami zajmuje się zimowym oczyszczaniem jezdni dróg gminnych, chodników przy placówkach oświatowych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej i chodników przy siedzibach Urzędu Dzielnicy Wawer.

Dlaczego nie sypiemy soli na drogi?

Największym problemem związanym z solą drogową jest jej wpływ na jakość wody.

Sól nie znika, gdy topnieje śnieg i lód. Jest zmywana do jezior i strumieni lub przedostaje się do zasobów wody gruntowej. Słona woda, która przenika do gruntu może prowadzić do zasolenia zasobów wody gruntowej. Gdy sól przenika do jezior i strumieni, może również zaszkodzić roślinom i zwierzętom wodnym.

Wzrost stężenia soli w glebie uniemożliwia korzeniom roślin pobieranie wody, co powoduje ich karłowacenie i usychanie. Powoduje ona również urazy naskórka dłoni osób niepełnosprawnych, które poruszają się samodzielnie na wózkach inwalidzkich.

Czy sypanie soli szkodzi infrastrukturze? 

Sól niszczy żelbetonową infrastrukturę drogową, powoduje korozję stali zbrojeniowej, przyczynia się do pękania betonu. 

Jak sól szkodzi zwierzętom?

Rozpuszczona sól zakłóca zdolność organizmów słodkowodnych do regulowania przepływu płynów do ich ciał. Szczególnie narażone na zasolenie są płazy żyjące w rowach lub łąkach przydrożnych. Sól:

  • zwiększa śmiertelność żaby drzewnej,  
  • wpływa negatywnie na rozwój traszki (deformacje kręgosłupa, wygięcie ogona oraz torbiele),
  • zniekształca kręgosłup u ambystomii plamistej,
  • zakłóca zdolność osmoregulacyjną salamandry plamistej.  

Zasolenie wód dotyka również ryby żyjące w jeziorach, stawach i rzekach zlokalizowanych w pobliżu dróg. Sól drogowa powoduje wymieranie ryb.

U ssaków sól powoduje poranienia łap, które kończą się często zakażeniem bakteryjnym.

Czy sól drogowa bywa przysmakiem?

Sól z ulic przyciąga łosie, które bardzo lubią jej smak. Przemieszczają się one do miast, by ją lizać, przez co zwierzęta narażone są na wypadki drogowe. 

Wpływ soli drogowej na roślinność

Sól zastosowana do usuwania lodu na drogach powoduje zahamowanie wzrostu roślin oraz zmniejszenie ich rozmiaru oraz liczby liści i korzeni. Sól obecna w wodzie zaburza procesy wzrostu. Rośliny stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Decyzją Zarządu Dzielnicy Wawer oraz miejscowych Radnych od sezonu zimowego 2020/2021 wdrażana zostaje postawa proekologiczna wynikająca z dbałości o środowisko. Dlatego w znacznym stopniu redukujemy zastosowanie soli drogowej w dzielnicy.