null

Nowe latarnie na ul. Kajki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ulica z nowymi latarniami

Zarząd Dróg Miejskich zakończył prace związane z wymianą latarni na ul. M. Kajki. Na całym odcinku drogi wstawiono 62 nowe słupy z taką samą liczbą opraw SAVA. Modernizacja przyniesie oszczędności i poprawi bezpieczeństwo.

Dotychczasowe betonowe latarnie zaczęły się kruszyć i ich stan z każdym rokiem stawał się coraz gorszy. Podobnie sprawa wyglądała z oprawami sodowymi, które nie dość, że świeciły słabo, to jeszcze zużywały ogromne ilości prądu.

W sumie na jednej z ważniejszych ulic wawerskiego Anina wstawiono 62 słupy wyposażone w tyle samo nowoczesnych opraw ledowych SAVA. Za wymianę nie tzreba było dodatkowo płacić, ponieważ odbyła się w ramach umowy z jedną z firm na konserwację oświetlenia na drogach podlegających ZDM.

Oszczędności związane z modernizacją będą ogromne. 86 MWh rocznie mniej przełoży się na 110 tys. zł, które zostaną w kasie miasta. Tę kwotę podajemy w oparciu o obowiązującą w 2023 r. stawkę 1265,55 zł za MWh.

Sumaryczna moc nowych opraw jest o ponad 80 proc. niższa. Jednak jakość świecenia jest nieporównywalnie lepsza – ulica została „doświetlona”, aby na całym odcinku jasność po zmroku była równomierna. To bezpośrednio przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tak wysoka efektywność, przy radykalnie zmniejszonym zużyciu prądu, jest możliwa dzięki temu, że optyka i moc opraw projektowane są pod konkretną ulicę.

 

Informacje pochodzą ze strony intenrenowej ZDM.