null

Noc Muzeów 2022 - alternatywna lekcja fizyki w Murowance

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Noc Muzeów wawerska Murowanka zamieni się przestrzeń do nauki z początków XX wieku, kiedy Maria Skłodowska-Curie rozpoczęła jeden z najbardziej ambitnych eksperymentów pedagogicznych w historii i stworzyła „Spółdzielnię” – alternatywną szkołę, której program opierał się na obserwacji i doświadczeniu. Uczestnicy Nocy Muzeów w odtworzonej historycznej sali szkolnej wezmą udział w lekcji fizyki według scenariusza noblistki.

Czarująca lekcja fizyki według Marii Skłodowskiej-Curie odbędzie się 14 maja 2022 r. o godzinie 17:00 w Murowance (ul. Płowiecka 77) i potrwa około 1,5 godziny. Na lekcję zapraszamy osoby dorosłe i dzieci co najmniej w wieku szkolnym.

Obowiązują zapisy poprzez formularz (link jest aktywny do 12 maja).


1903 to rok, gdy Maria Skłodowska-Curie odebrała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością, a mieszkańcy podwarszawskiego Wawra dali swoim dzieciom to, co uważali za najcenniejsze – murowany budynek szkolny.

Kilka lat później noblistka założyła szkołę, która miała stanowić alternatywę wobec przestarzałego systemu edukacji opartego na przyswajaniu wiedzy podręcznikowej i nauce pamięciowej ogromnej liczby faktów.

„Czasami wydaje mi się, że praca dzieci w szkole jest tak nadmierna, że lepiej dzieci potopić niż uczyć w tych szkołach” – pisała założycielka „Spółdzielni” Maria Skłodowska- Curie.


Z okazji Nocy Muzeów Fundacja na rzecz Wielkich Historii i Zarząd Dzielnicy Wawer zapraszają na spotkanie z nieznaną twarzą Marii Skłodowskiej-Curie, szkolną rewolucjonistką, mamą, która dla swoich córek chciała stworzyć najlepsze warunki rozwoju. 


Wszystkie informacje o akcji Noc Muzeów w Warszawie są dostępne na tej stronie oraz zamieszczone w oficjalnym Programie.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.