null

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przed nami trzecia edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, podczas której jury i mieszkańcy wybiorą najlepsze obiekty i wydarzenia 2016 roku. Kandydatów do nagrody można zgłaszać od 1 do 18 września.

– Zapraszam do udziału i przesyłania zgłoszeń. W ubiegłym roku w Warszawie powstało wiele nowych, pięknych obiektów. Warto docenić ich twórców, za wysoką jakość architektury, nowatorskie rozwiązania wzbogacające krajobraz, nawiązania do tradycji i tożsamości naszego miasta. Nagrodzimy również wydarzenia architektoniczne. Co ważne, swoją nagrodę przyznają również mieszkańcy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy za rok 2016 zostanie przyznana w 6 kategoriach:

  • najlepszy budynek użyteczności publicznej;
  • najlepszy budynek komercyjny;
  • najlepszy obiekt mieszkalny;
  • najlepsza rewitalizacja; 
  • najlepsza przestrzeń publiczna;
  • najlepsze wydarzenie architektoniczne.

Przede wszystkim chcemy wyróżnić obiekty, które poprzez swoje rozwiązania projektowe poprawiają jakość życia mieszkańców stolicy – dodaje Marlena Happach, architekt miasta.

Kandydatury można zgłaszać od 1 do 18 września br. za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie: nagroda-architektoniczna.pl

Następnie 12-osobowe jury konkursowe dokona nominacji, wybierając maksymalnie po trzy realizacje w każdej z kategorii. Listę nominowanych obiektów poznamy 17 października b.r., wtedy też rozpocznie się internetowy plebiscyt mieszkańców, którzy będą mogli oddać swój głos na jednego z kandydatów spośród wszystkich nominowanych.

W październiku odbędą się również spacery architektoniczne po obiektach nagrodzonych w ubiegłych edycjach nagrody. Będzie można zwiedzić Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy - Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego i Osiedle Żoliborz Artystyczny (III etap). Zainteresowanych oprowadzą ich twórcy - przedstawiciele nagrodzonych zespołów autorskich. O szczegółach poinformujemy w późniejszym terminie.

W trzeciej edycji (2016) zostanie przyznana jedna nagroda w każdej z kategorii, Grand Prix i nagroda publiczności.

A ostateczne wyniki poznamy 9 listopada, podczas uroczystej gali konkursowej.

Nagrodzeni projektanci otrzymają statuetki i dyplomy, a zdobywcy Grand Prix i nagrody publiczności - nagrody pieniężne. Zostanie również wydany katalog podsumowujący trzecią edycję konkursu.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, partnerem merytorycznym wydarzenia.

Parterami medialnymi konkursu są: ARCH i Architektura Murator\

Więcej informacji: