null

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wolontariat stał się jednym z symboli 2022 roku. Warszawiacy od początku wojny w Ukrainie na wiele sposobów wspierają naszych sąsiadów, udowadniając że bycie pomocnym i branie odpowiedzialności za swoje otoczenie jest częścią naszej miejskiej tożsamości. Do wolontariatu organizowanego przez miasto zgłosiło się wtedy przeszło 12 tys. osób! Wolontariusze i wolontariuszki przez długie tygodnie byli nieocenionym wsparciem w wielu miejscach na terenie całego miasta.

W naszym mieście właśnie ruszyła właśnie kolejna kampania promująca ideę wolontariatu. Ma ona jeden cel – podziękowanie wszystkim, którzy w ostatnich latach zaangażowali się w działania na terenie Warszawy. Nie tylko „pospolitemu ruszeniu” wolontariuszy po przyjeździe pierwszej fali uchodźców wojennych z Ukrainy.

Warszawa od lat może się pochwalić zarówno stale rosnącą liczbą instytucji i organizacji, w których można działać wolontariacko, jak i zaangażowaniem mieszkańców w rozmaite akcje. Już od 2016 roku prowadzimy projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu, to w jego ramach działa Miejski Portal Wolontariatu. Na portalu można znaleźć niemal 100 aktualnych propozycji dla osób zainteresowanych rozpoczęciem wolontariatu z podziałem na różne dziedziny – np. edukacja, ekologia, kultura, pomoc społeczna, sport, zdrowie, zwierzęta albo dla Ukrainy. Od początku działania portalu prawie 800 organizatorów wolontariatu ogłaszało swoje propozycje współpracy dla ochotników. Tylko w tym roku stronę odwiedziło już ponad 300 tysięcy użytkowników – czyli osób, które są zainteresowane tematyką wolontariatu.

Najmocniej dziękujemy wawerskim wolonatriuszom, którzy wsparli potrzebujących zwłaszcza podczas zbiórek na rzecz uchodźców, podczas pandemii, naszych akcji zbierania odpadów, robienia kanapek, lepienia pierogów... można by wymieniać... Po prostu dziękujemy!