null

Kultura dostępna w zasięgu wzroku? Dawid Ryski narysował Wawer!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
133924297_967486453778304_3889637134136037990_n.jpg

 

Na jednym z międzyleskich budynków powstał niezwykły mural, którym urząd dzielnicy chce uwiecznić symbole Wawra i podkreślić jego naturalne zasoby. Dawid Ryski, znany i doceniany grafik, ilustrator i muzyk ujął dzielnicę Wawer w dwunastu wyjątkowych dla niej ikonach.

Mural nie dość, że pięknie zdobi przestrzeń miejską, to jeszcze odwołuje się do najważniejszych symboli Wawra, budując i utrzymując tożsamość wawerską, która jest niezwykle ważna dla mieszkańców naszej dzielnicy. - mówi Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer

Mural znajduje się na budynku przy ul. Żegańskiej od wschodniej strony. Żaden wawerczyk nie powinien mieć problemu z rozszyfrowaniem jego treści. Wśród ilustracji znalazła się między innymi Plaża Romantyczna, Kościół w Zerzniu, Murowanka, Centrum Zdrowia Dziecka,  a nawet Falenicka Sosna! Wyjście ze sztuką do przestrzeni miasta jest w obecnych czasach niezwykle ważne, w szczególności, gdy dostęp do kultury i sztuki mamy głównie za pomocą mediów wirtualnych. Dzięki użyciu farb katalitycznych, pod wpływem działania światła mural będzie nie tylko cieszył oczy przechodniów, ale także oczyszczał powietrze ze szkodliwych substancji

 

Mural powstał z inicjatywy urzędu dzielnicy Wawer przy współpracy z Wawerskim Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną dla dzielnicy Wawer. O samym autorze można powiedzieć wiele. Dawid Ryski to autor licznych ilustracji prasowych (Computer World, The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire, Przekrój, Film Duży Format) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand , Nomeansno, Kasabian, Twin Shadow czy Daft Punk). Razem z żoną Anulą tworzy kolektyw rysowników Pinata Unique.  Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. Za jeden ze swoich ciekawszych projektów uważa ilustracje do elementarza dla dzieci, które zrobił na zlecenie amerykańskiego studia graficznego.

Początek roku 2021 to również wystawa prezentująca 10 plakatów muzycznych autorstwa Ryskiego, wybranych spośród ponad 300, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa pojawi się na budynku Wawerskiego Centrum Kultury i będzie dostępna dla wszystkich!