null

Inwestycje wodno-kanalizacyjne w Wawrze

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
robotnicy w kaskach pracujący przy kanalizacji, rurach ściekowych

Inwestycje w Wawrze to nie tylko kilometry nowych dróg, ale - równie istotne dla rozwoju dzielnicy - przedsięwzięcia realizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w zakresie rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W Wawrze, ze względu na dynamiczny proces urbanizacji, Wodociągi Warszawskie wybudowały i zmodernizowały najwięcej nowych sieci – wodociągowej i kanalizacyjnej w ostatnich kilkunastu latach, łącznie 292 km. Koszt tych inwestycji wyniósł 326 mln złotych.

Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2022-2030 (WPRiMUWiUK 2022-2030) przewiduje realizację 636 inwestycji dla Dzielnicy Wawer. Wawer zajmuje pierwsze miejsce pod względem zadań inwestycyjnych. Zaplanowana jest budowa 120,8 km sieci wodociągowej i 209,6 km sieci kanalizacyjnej.

Najnowsze informacje o inwestycjach wodno – kanalizyjnych.

Zestawienie obecnie realizowanych inwestycji na terenie dzielnicy znajdziecie w spisie aktualizowanym co miesiąc przez MPWiK. Na bieżąco dodajemy również informacje o pracach wodno – kanalizacyjnych w naszej zakładce dotczącej inwestycji w dzielnicy

W planach inwestycyjnych Spółki została zabezpieczona rezerwa finansowa do wykorzystania w przypadku konieczności wprowadzenia nowych zadań, których realizacja okaże się niezbędna, np. nowego, istotnego zadania zgłoszonego przez urząd dzielnicy lub zadania wynikającego z koordynacji z innymi inwestycjami w mieście.

Kluczowa inwestycja dla dzielnicy

W związku z dynamicznie postępującym procesem urbanizacji dzielnicy, ogłoszony został przetarg na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, kluczowej z perspektywy dalszego rozwoju infrastruktury Wawra inwestycji, na budowę przepompowni i kanałów w ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński i Strzygłowskiej. Realizacja tej inwestycji warunkuje dalszą rozbudowę i funkcjonowanie systemu kanalizacji na obszarze ok. 750 ha osiedli Nadwiśle, Radość czy Miedzeszyn, zamieszkanych obecnie przez ok. 18 tys. osób, z perspektywą budowy w ciągu najbliższych 10 lat kolejnych kilku tysięcy mieszkań. Więcej informacji dotyczących przetargu można znaleźć na stronie Wodociągów Warszawskich w komunikacie „Ważna inwestycja Wodociągów Warszawskich w Wawrze”.

Jakie prace wykonano w Wawrze w 2023 roku?

Zastanawiasz się jak postępują prace związane z kanalizacją w naszej dzielnicy? Wodociągi Warszawskie przygotowały listę ogłoszonych w 2023 roku postępowań na realizację inwestycji w Wawrze. Przeczytasz o nich w artykule Inwestycje kanalizacyjne w Wawrze w 2023 r. - lista postępowań.

Przyłączenie się do sieci wodno – kanalizacyjnej.

Chcesz podłączyć swoją posesję do infrastruktury? Sprawdź na stronie Bliżej Mieszkańca, czy w ich okolicy istnieje infrastruktura miejska. Zapoznaj się również z broszurą informacyjną przygotowaną przez MPWiK.

Właściciel, który chce dowiedzieć się czy jego nieruchomość znajduje się w zasięgu miejskiej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, lub chce otrzymać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, może również wystąpić do Wodociągów Warszawskich z „Wnioskiem na opracowanie informacji technicznej”. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami oraz instrukcja „krok po kroku”, jak przejść kolejne etapy w procesie przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, dostępne są stronie Wodociągów Warszawskich w zakładce „Budowa lub przebudowa przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych”.

Przypominamy, że właściciel ma obowiązek podłączenia swej posesji do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Aby to ułatwić Spółka MPWiK w ramach prowadzonych inwestycji związanych z budową nowych sieci wykonuje odcinki do granicy działek prywatnych. 

Złóż wniosek o przyłączenie do sieci!

Portal Bliżej Mieszkańca zarządzany przez MPWiK udostępnia opcję składania elektronicznych wniosków:

  • o opracowanie informacji technicznej;
  • o opracowanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej;
  • o uzgodnienie dokumentacji technicznej dotyczącej przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego;
  • zgłoszeń zamiaru rozpoczęcia budowy przyłącza;

jak również:

  • wniosków o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków;
  • wniosków o rozwiązanie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków;
  • innej korespondencji o dowolnej tematyce związanej z usługami świadczonymi przez MPWiK. 

Kontrole opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni

Posiadasz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Czeka Cię kontrola. Od 2022 roku każda gmina co najmniej raz na dwa lata musi przeprowadzić kontrolę właścicieli nieruchomości, na których znajdują się zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Kontrola polega na sprawdzeniu posiadanych umów na świadczenie usługi na wywóz nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Osoby, które nie zawarły jeszcze umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków, prosimy, aby uczyniły to jak najszybciej.

Więcej na temat kontroli przeczytasz w naszym artykule

Mieszkańcy mogą również skorzystać z programu dopłat na likwidację szamb. Informacje dotyczące miejskiego programu dofinansowania likwidacji szamb można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Ostrzegamy - nieprawidłowo opróżniane szambo może stanowić zagrożenie dla środowiska oraz życia i zdrowia ludzi.

Dlaczego warto podłączyć się do miejskiej sieci wodociągowej?

Warszawska kranówka pozostaje pod stałą kontrolą nie tylko na każdym etapie jej uzdatniania, ale także w sieci wodociągowej, z której regularnie pobierane są próbki do badań. Procesy uzdatniania są na bieżąco kontrolowane przez specjalistyczne laboratoria, które posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Jest zatem bezpieczna, stanowi źródło minerałów, takich jak magnez i wapń,  i... kosztuje mniej niż 1 grosz za litr! Co więcej, jest smaczna i nie wymaga odżelaziania, jak to często bywa w przypadku wody ujmowanej ze studni. Więcej informacji dotyczących zalet picia warszawskiej kranówki znajdziecie na stronie Warszawska Kranówka.

grafika opisująca warszawską kranówkę

Wodociągi zapraszają także mieszkańców na konsultacje, w trakcie których można zapytać pracowników MPWiK o plany inwestycyjne oraz dowiedzieć się, jak wygląda proces podłączenia posesji do sieci. O kolejnych terminach spotkań, Spółka informuje na bieżąco za pośrednictwem swojej strony internetowej oraz profilu społecznościowego na portalu Facebook.


Pamiętaj! Terminy realizacji inwestycji w planach inwestycyjnych Spółki są orientacyjne, ich dotrzymanie nie zawsze jest zależne od Spółki, a realizacja planowanych zadań uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Najważniejszymi czynnikami warunkującymi czas przygotowania i realizacji inwestycji są:

  • procedury administracyjne obowiązujące w zakresie wydawania wymaganych decyzji administracyjnych,
  • uzyskanie przez Spółkę prawa do dysponowania terenem na cele budowlane - w szczególności dla nieruchomości prywatnych lub o nieuregulowanym stanie prawnym, na których zlokalizowane są drogi oraz
  • konieczność stosowania przepisów Ustawy Prawo Zamówień Publicznych przy udzielaniu przez Spółkę zamówień na usługi i roboty budowlane.

Wodociągi Warszawskie mają świadomość potrzeb mieszkańców Wawra w zakresie dostępu do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Należy jednak brać pod uwagę, że zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury wodociągowej lub kanalizacyjnej jest długotrwałym i złożonym procesem. 

Szereg dróg w Wawrze stanowią wąskie uliczki, w których funkcjonuje już inna infrastruktura – gazowa i elektroenergetyczna – i brak jest miejsca na kolejną. Taka sytuacja wymusza umieszczenie nowych przewodów na gruntach prywatnych, co wiąże się z długotrwałym procesem pozyskiwania terenu na cele budowlane.

Ponadto dużą część obszarów inwestycyjnych stanowią grunty o nieuregulowanym stanie prawnym, w tym także położone w pasach drogowych. Spółka, biorąc pod uwagę oczekiwania mieszkańców, dokłada wszelkich starań w celu maksymalnego skrócenia – tam, gdzie istnieje taka możliwość – zarówno spraw administracyjno-prawnych, jak i realizacyjnych związanych z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej tak, aby zapewniać wszystkim mieszkańcom dzielnicy jak najszybszy dostęp do miejskiej infrastruktury.

Spółka, aby przyspieszyć rozbudowę infrastruktury sieciowej, tam, gdzie jest to możliwe, realizuje swoje zadania we współpracy z innymi podmiotami, m.in. Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy urzędem dzielnicy. Wspólna koordynacja kilku zadań, pozwala skrócić czas potrzebny na pozyskanie niezbędnych decyzji oraz ograniczyć uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.


Masz pytania? Skontaktuj się z Wodociągami Warszawskimi

Dział Obsługi Klienta przy ul. Zaruskiego 4 (bud. A) w Warszawie czynny w godzinach:

  • poniedziałek 7:00 - 17:00,
  • wtorek-piątek 7:00 - 16:00.

Dział Obsługi Klienta i Kasy przy pl. Starynkiewicza 5 w Warszawie czynny w godzinach:

  • poniedziałek-piątek 7:00 - 15:00.

Zapraszamy również do kontaktu:

  • telefonicznie: nr infolinii 22 445 50 00 (poniedziałek 7:00 - 17:00; wtorek-piątek 7:00 - 16:00);
  • poprzez pocztę elektroniczną - adres e-mail: dok@mpwik.com.pl;
  • poprzez geoportal Bliżej Mieszkańca

25 października 2021 r. wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK Warszawa) zorganizowaliśmy live chat o kanalizacji w Wawrze. 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią odpowiedzi na pytania zadane przez mieszkańców oraz z prezentacją, która była przedstawiona podczas wirtualnego spotkania.