null

Falenickie Koncerty Letnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Falenickie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na cykl koncertów w ramach Falenickich Koncertów Letnich, które odbywać się będą od czerwca do września. Pierwszy koncert „HISTORIA D'AMOR” – KINGA RATAJ już 28 czerwca o 19.00 na scenie letnia przy kościele NSPJ w Falenicy przy ul. Bartoszyckiej. Wstęp wolny. Projekt jest finansowany przez Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. 

„HISTORIA D'AMOR” – KINGA RATAJ
Kinga Rataj – śpiew | Marek Bazela – fortepian | Martin Złotnicki – gitara klasyczna | Michał Braszak – kontrabas | Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne

Koncert HISTORIA D'AMOR to okazja przeżycia niezapomnianych emocji, to wkroczenie do innego świata... Kinga Rataj swoim głosem i w języku Królowej Fado – Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade – nostalgii, utracie, miłości, śmierci, nieokreślonej tęsknocie za niezrealizowanymi marzeniami. Ale Fado to nie tylko tristeza, to także smak wina, radość życia, energia, miłość - ta spełniona. Śpiew fado odzwierciedla Portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem. Podobnie jak innych form muzyki ludowej, takich jak hiszpańskie Flamenco, argentyńskie Tango, czy amerykański Blues, Fado nie można wytłumaczyć ani opisać. Musi być silnie odczuwalne, doświadczane... trzeba je przeżyć.

Piosenki z repertuaru m.in.: Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, Artystka ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, sięgając niejednokrotnie do stylistyki iberoamerykańskiej.

W czasie koncertu usłyszymy klasykę fado i nowe utwory łączące w sobie stylistykę Półwyspu Iberyjskiego m.in. Barco Negro, Gaivota, Desfado, Historia de un amor, Transparente, Intentalo Encontrar, Sabe Deus, Meu Fado.

 

WYSTAWA „Świat według Macieja” | SYLWIA I MACIEJ PAWLIKOWSCY | świątki i rzeźby
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów, bądź same są pracami autorstwa Macieja Pawlikowskiego: malarza, znawcy sztuki, kolekcjonera, poety, doktora architektury. Wystawa jest pierwszą po niespodziewanej śmierci artysty wystawą - epitafium ku Jego pamięci. Jedną z ostatnich Jego prac była wystawa "Ewangelia wg Macieja"- prezentująca ikonolaże.

Ikonolaż (Iconollage) to nazwa powstała z połączenia słów: „icone” i „collage”. Ikona to obraz sakralny charakterystyczny dla wschodnich kościołów chrześcijańskich. Kolaż oznacza łączenie elementów z różnych materiałów, płaskich i przestrzennych, w celu uzyskania nowej całości. Dzięki połączeniu np. malarstwa, grafiki i rzeźby, powstaje nowa wartość, która wnosi do dzieła atrybuty wszystkich tych środków wyrazu artystycznego. Ikonolaż wg Autora to próba powrotu do wielkiej tradycji wspólnej dla Kościołów Wschodu i Zachodu.

Kierownictwo i prowadzenie koncertu: Agnieszka Kurowska-Janecka
Projekt realizowany przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne ze środków Dzielnicy Wawer m.st.Warszawy

www.falenica-kultura.waw.pl
faceboook.com/FTK.Falenica

Załączniki: