null

FABRYKA SZTUKI 2.0

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat_internetowy_2000_2_1.png

W Wawerskim Centrum Kultury ruszyła w te wakacje druga edycja młodzieżowego projektu o Kazimierzu Szpotańskim Fabryka Sztuki 2.0. Działania projektowe potrwają od lipca aż do listopada 2020, a ich efektami mają być:  pierwszy film animowany o Szpotańskim, duża wystawa instalacyjna oraz młodzieżowa debata naukowa. Finał projektu planowany jest na dawnym terenie fabryki Szpotańskiego, w gościnnych przestrzeniach Centrum Handlowego FERIO. 

Tak jak poprzednim razem w projekcie bierze udział młodzież z wawerskich szkol i uczestnicy sekcji artystycznych Wawerskiego Centrum Kultury. Towarzyszyć im będą tym razem profesjonalni artyści: Edyta Bystroń- rysowniczka, autorka komiksów, Michał Zieliński – reżyser i montażysta,  Michał Stańczyk- fotograf i filmowiec, Paweł Brzeski- artysta plastyk, konstruktor, a przebieg procesu organizować będą animatorzy z Wawerskiego Centrum Kultury: Bogumiła Stachurska (autorka i koordynatorka), Ewa Andrearczyk i Patryk Kuś (współautor projektu), wspierani przez Dorotę Choińską, zajmującą się dokumentacją.

Jak poprzednio współpracujemy blisko z Centrum Handlowe FERIO, reprezentowanym przez dyrektor Aleksandrę Łapińską. Międzyleska galeria handlowa udostępni swoją przestrzeń na wystawę powstałych w Fabryce Sztuki kolaży i asamblaży. Ważnym partnerem jest też Instytut Elektrotechniki, który zapewni techniczne artefakty do wykonania rzeźb nawiązujących do sztuki nowoczesnej.

Spotkania projektowe odbywają się przez całe wakacje, od 13 lipca do końca sierpnia, w sali nr 1 WCK przy Żegańskiej 1a czyli otwartej przestrzeni artystycznej specjalnie dla młodzieży. To tam powstają makiety scenograficzne do realizacji filmu animowanego. Jednocześnie trwają warsztaty pisania scenariuszy i warsztaty graficzne.

Projekt w nowej edycji poszerzy działania artystyczne o część popularnonaukową- debatę, przygotowaną i prowadzoną przez Ewę Andrearczyk. Młodzież spotka się w niej z młodymi naukowcami popularyzującymi innowacje i nowości w świecie nauki. Tematem będzie energia i wynalazki we współczesnym świecie, tak w laboratoriach, jak i w codziennym otoczeniu. Mamy nadzieję zapoczątkować dyskusję na temat współczesnego wykorzystaniu wynalazków naukowych w zwykłym życiu.

Grupa projektowa, w założeniu dwudziestoosobowa składa się z mieszkańców Wawra i okolic w wieku 11-19 lat. Dzięki różnicom wieku, doświadczeń, stopnia edukacji, tworzą oni zespół artystyczno-produkcyjny łączący różne spojrzenia i pomysły.

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, zgłoszenia można wysyłać pod adres: kbstachurska@um.warszawa.pl

Udział w projekcie jest bezpłatny, finansuje go Muzeum Historii Polski ze środków programu Patriotyzm Jutra.

Zapraszamy do śledzenia prac projektowych na stronie i fanpage'u Wawerskiego Centrum Kultury.