null

FABRYKA SZTUKI 2.0

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ilustracja przedstawiająca budynek fabryki szpotańskiego
Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury. Inicjatorem projektu była młodzież z Wawra i Grupa Artystyczna OP ART, spotykająca się w Międzylesiu podczas zajęć na temat sztuki nowoczesnej. Postanowili on kontynuować artystyczny projekt realizowany w 2019 roku.
Bohaterem jest ponownie Kazimierz Szpotański, wizjonerski przedsiębiorca z warszawskiego Międzylesia. Jego życie (1887-1966) to niezwykły przykład pokonywania trudności, spełniania marzeń, wytrwałości wobec okrucieństw historii. W artystycznej interpretacji dzieciaków z Wawra zyskało wymiar legendy.
Celem projektu było z jednej strony angażowanie młodzieży do tworzenia autorskich proejktów z wykorzystaniem najnowszych technologii, z drugiej przekazywanie treści historycznych i wzmacnianie poczucia dumy z lokalnego dziedzictwa. Merytoryczna warstwa projektu dotyczyła dokonań naukowych, technologicznych i społecznych inżyniera.
Po czterech miesiącach pracy grupy 11-19 latków
Partnerami w działaniach było Ferio Wawer, mieszczące się w budynku dawnej fabryki Szpotańskiego oraz Wawerska Szkoła Realna.
Realizacją zajmowali się animatorzy z WCK- koordynator Bogumiła Stachurska, Ewa Andrearczyk, Patryk Kuś, dokumentacje opracowała Dorota Choińska. Towarzyszyli im profesjonalni artyści: Edyta Bystroń- rysowniczka, autorka komiksów, Michał Zieliński – reżyser i montażysta, Michał Stańczyk- fotograf i filmowiec, Paweł Brzeski- artysta plastyk, konstruktor, identyfikację wizualną opracował Łukasz Ozon na podstawie koncepcji Edyty Bystroń.
Projekt sfinansowało Muzeum Historii Polski ze środków programu Patriotyzm Jutra.