null

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (21-27 listopada). Wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków i zmniejsz ilość odpadów, które produkujesz.

Nadmiar śmieci to dziś jeden z głównych problemów ekologicznych. Warszawiacy produkują ponad 800 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. To trzy razy więcej niż ciężar całej konstrukcji Pałacu Kultury i Nauki.

A czy Ty wytwarzasz mniej odpadów i wielokrotnie używasz tej samej rzeczy?       
Ograniczanie konsumpcji, wielokrotne używanie jednego produktu – czyli jak najpóźniejsze uznanie go za odpad – dają ogromne korzyści ekologiczne. Również recykling pozwala nadać odpadom drugie życie i zmniejsza obciążenie środowiska, jakim jest pozyskanie produktów z surowców pierwotnych.

Podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, na ekranach w autobusach, tramwajach i w niektórych dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, będziemy emitować spot promujący zasadę „3R”.

Jak ograniczyć produkowanie odpadów zgodnie z zasadą „3R” (Reduce-Reuse-Recycle)?

  1. Ograniczaj (ang. reduce). Jeśli możesz, nie kupuj nowych przedmiotów. Ograniczaj kupowanie produktów w jednorazowych opakowaniach, zamiast tego kupuj na wagę i pakuj produkty do własnych pojemników i woreczków, unikaj opakowań wielomateriałowych (złożonych z co najmniej dwóch różnych materiałów – np. papier i tworzywo sztuczne – których nie można rozdzielić ręcznie ani za pomocą prostych metod mechanicznych). Nie marnuj jedzenia – kupuj tyle, żeby niczego nie wyrzucać.
     
  2. Wykorzystuj ponownie (ang. reuse). Daj przedmiotom drugie życie; nie potrzebujesz – oddaj, wymieniaj się przedmiotami z rodziną, przyjaciółmi.
     
  3. Segreguj odpady (ang.: recycle). Nie wyrzucaj elektrośmieci do pojemników na odpady zmieszane i nie wystawiaj ich do altany śmietnikowej. Korzystaj z PSZOK-ów i MPSZOK-ów. Przeterminowane leki oddaj do apteki, kompostuj odpady organiczne w przydomowym kompostowniku.

Źródło: Komunikat Biura Gospodarki Odpadami