null

Budowa kulturoteki przy ul. Błękitnej na finiszu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kulturoteki, nowoczesne centra kultury,  powstają w Wawrze - w Falenicy, Radości i osiedlu Wawer. Będą to miejsca aktywności lokalnej i kulturalnej, zapewniające możliwość organizacji nowoczesnych zajęć, koncertów, czy przedstawień. W tym roku planowane jest otwarcie obiektu przy ul. Solidnej i Błękitnej. Przeniosą tam swoje filie Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy i Wawerskie Centrum Kultury. 

Kulturoteka to miejsce, które zawiera w sobie zarówno definicję słowa biblioteka jak i dom kultury. Jest to wspólna przestrzeń aktywności kulturalnej pozwalająca dostarczyć mieszkańcom nową ofertę spędzania wolnego czasu.

Przystając na rogu ulic Błękitnej i Solidnej możemy podziwiać nowoczesną bryłę budynku o ciekawej kolorystycznie elewacji, przypominającej regały z książkamiKoncepcję tę opracowali architekci z biura Archicon.

W nowym, trzykondygnacyjnym budynku, mieścić się będzie wypożyczalnia Nr 26 Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer, miejsce dla siebie znajdą tu także wawerscy seniorzy, wolontariusze i harcerze. Organizowane będą różne aktywności kulturalne. Wykorzystując nowoczesną przestrzeń przyszłej kulturoteki będziemy w stanie prowadzić zajęcia dodatkowe, które jak do tej pory w ogromnej mierze realizowane były wyłącznie w bibliotece przy ul. Trawiastej. Budynek pozwoli na aranżację przestrzeni w taki sposób aby czytelnicy czuli się w nim bezpiecznie i przyjemnie.

W kulturotece o powierzchni 860 m2 znajdzie się miejsce na wypożyczalnie książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, studio nagrań audiobooków, salę młodzieżową, pracownię komputerową, pokój pracy cichej, a także salę wielofunkcyjną. Sala ta pomieści ok. 100 osób, będzie także pełnić rolę kina, sali koncertowej czy teatralnej. Obok budynku korzystać będzie można z czytelni plenerowej, tworzonej na wzór tej z powodzeniem działającej w Miedzeszynie.

Współpraca z Wawerskim Centrum Kultury otwiera możliwości wspólnej realizacji, koncertów, spektakli i wystaw.

Planujemy tu prowadzić działania około-biblioteczne związane z edukacją historyczną, animacją społeczną i kulturalną kierowaną do naszych czytelników.

Inwestycje w ruchome regały biblioteczne pozwolą na pełniejsze wykorzystanie powierzchni bibliotecznej, a nowoczesny wystrój pomieszczeń zdecydowanie będzie zachęcał mieszkańców do częstszego przebywania w bibliotece.

W tak zaaranżowanych przestrzeniach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, realizowane będą działania statutowe naszej biblioteki tj.: promocja czytelnictwa poprzez spotkania autorskie i lekcje biblioteczne, przygotowywanie i prezentowanie wystaw (np. przy użyciu nowoczesnej techniki w postaci ekranów multimedialnych) czy organizowanie wieczorów literackich na wolnym powietrzu.

Planujemy organizować spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz  prowadzić regularnie w porozumieniu z dyrektorami placówek oświatowych lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a dla najmłodszych, głośne czytanie i zabawy plastyczne.

Odbywać się będą tu także spotkania z autorami i aktorami. Mamy zamiar prowadzić zajęcia aktywizujące środowisko lokalne poprzez dzielenie się przez czytelników ich pasjami np. podróże, smaki, zwierzęta itp. Wspólnie z instruktorami WCK pragniemy realizować cykle edukacyjno-warsztatowe kierowane do dzieci, młodzieży, seniorów oraz całych rodzin, budowane w oparciu o literaturę.

Źródło: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer