null

74 rocznica zagłady gett w Falenicy i Rembertowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Za kilka dni miną 74 lata od tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce 20 sierpnia 1942 roku na terenie dzielnicy Wawer. 21 sierpnia  o godz. 18.00, w 74 rocznicę zagłady gett w Falenicy i Rembertowie, zapraszamy wszystkich, którzy chcą upamiętnić jej ofiary na kameralne spotkanie przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy (ul. Patriotów róg Frenkla).

Z kolei 25 sierpnia 2016 r. o godz. 19.00 zapraszamy na uroczysty koncert dwóch znakomitych muzyków poruszających się w świecie kompozycji i improwizacji - kontrabasisty Jacka Mazurkiewicza oraz saksofonisty i klarnecisty Mikołaja Trzaski (Kinokawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, Warszawa).

Co usłyszymy w czasie tego wyjątkowego koncertu?  Z pewnością będzie to niespodzianka, ale może tym razem wejdziemy w przestrzeń lasu, milczącego świadka tego dramatycznego wydarzenia sprzed 74 lat.  I  być może usłyszymy autorskie kompozycje z pogranicza współczesnej kameralistyki ambientu, muzyki elektronicznej, chasydzkiej, klezmerskiej, eksperymentu i awangardy.

Serdecznie zapraszamy !


Jacek Mazurkiewicz,  kontrabasista, muzykoterapeuta, kompozytor i producent muzyczny, interesuje się szeroko pojętą muzyką.  Dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką  wciąż poszukuje nowego brzmienia. Pokazuje możliwości płynące  z wszechstronnego zastosowania kontrabasu,  gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych ten klasyczny instrument  jest  całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, 3FoNIA).

Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych.  Wraz z Patrykiem Zakrockim jest twórcą GABINETU MASAŻU UCHA WEWNĘTRZNEGO, za pośrednictwem którego stał się badaczem dźwiękowym na gruncie improwizowanej muzykoterapii receptywnej. GMUW jest niezwykłą formą mikrokoncertów improwizowanych dla jednego słuchacza. Jacek wykonywał zabiegi w Polsce, Hiszpanii, Belgii, Ukrainie. „Wymasował” łącznie ponad 350 osób za pomocą wyjątkowych brzmień w czasie wizyt indywidualnych!

Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Daniel Levin, Rob Brown, Ghatam Giridhar Udupa, Mikołaj Trzaska, Andrzej Przybielski, Patryk Zakrocki, Tomasz Dąbrowski, Andrew Drury, Michael Zerang, Pulsarus, Słoma, Stanisław Soyka, Jerzy Mazzoll, Miya Masaoka,  Waclaw Zimpel,  Ray Dickaty, Marek Kadziela,  Jacek "Budyn" Szymkiewicz, Limboski, Poszukiwacze zaginionego rulonu.

Mikołaj Trzaska,  saksofonista, klarnecista, kompozytor, studiował na wydziale malarstwa oraz w pracowni multimedialnej  na Gdańskiej ASP. Muzycznie wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego środowiska jazzowego. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych  wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej.  

Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej „Miłości” oraz liderem równie kreatywnego „Łoskotu”.  Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, Mikołaj stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej.  Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów.

Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, stworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem.

Skomponował  muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego „Kuracja”, „Dom”,

„Zły”, „Róża” i „Drogówka”.

Dziś jest liderem, międzynarodowego kwartetu „Inner Ear”, kwartetu klarnetowego „Ircha”, duńsko-polskiego tria „Volumen”,  członkiem m.in: „Resonance”- Kena Vandermarka, „Magic”-  Joe McPhee czy tria „Shofar” z Raphaelem Rogińskim i Maciejem Morettim.

Muzyka żydowska od kilku lat jest stałym elementem jego w twórczości. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego free jazzu. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in.  z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem.

Nagrał około czterdziestu płyt.

Wstęp wolny!

W związku z prognozowanym dużym zainteresowaniem koncertem, bardzo prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Wstęp jest bezpłatny, ale pierwszeństwo wejścia będą miały osoby z listy. Wejściówki można rezerwować pod numerem telefonu 530 882 809.

Zapraszamy!

Koncert wspierają finansowo: Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Fundacja Europejski Instytut Kultury, KINOkawiarnia Stacja Falenica, Fundacja Ner-Tamid Wieczne Światło

 

 

 

 

Załączniki: