null

Nasze świdermajery

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grupa ludzi siedząca na trawie o zmroku

Wawerskie Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka i Miejski Dom Kultury w Józefowie zapraszają na jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu Świdermajer. Potrwa od 16 do 25 czerwca. Przed nami koncerty, spacery, konkursy, wystawy i wiele innych atrakcji.

Festiwal Świdemajer jest świętem poświęconym lokalnemu dziedzictwu kulturowemu i przede wszystkim tradycyjnej architekturze drewnianej, tak charakterystycznej dla całej linii otwockiej. Narodził się w Otwocku i tam – z dwuletnią przerwą w czasie pandemii – był organizowany od 2011 roku. Po raz drugi wydarzenie obejmie swoim zasięgiem miejscowości leżące wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, od Wawra do Otwocka i będzie trwało aż dziesięć dni. Program jest bogaty i różnorodny. Finał odbędzie się tradycyjnie na malowniczym terenie otwockiego Nowego Gurewicza. 25 czerwca wystąpi tam Natalia Kukulska z Atom String Quartet i Michałem Dąbrówką.

Poniżej przedstawiamy program wydarzeń w Wawrze. Pełna oferta festiwalowa jest dostępna na stronie festiwal-swidermajer.pl.

 

Sobota, 17 czerwca – WCK Filia Anin

  • 15.00 – Spacer z przewodnikiem szlakiem anińskich świdermajerów. Prowadzenie Bartosz Mildner
  • 16.00-19.00 – Warsztaty artystyczne. Muzyka z dawnych lat / występy artystyczne dzieci
  • 18.30 – Wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Letnisko w Świdermajerze”
  • 19.00 – Koncert + potańcówka – Żaneta Sławińska z zespołem
  • 20.00 – Wieczorny pokaz filmu „Kronika wypadków miłosnych” w reżyserii Andrzeja Wajdy

 

Niedziela, 18 czerwca

  • 16.00-18.00 – Debata „Wokół świdermajera” z udziałem Doroty Kędzierzawskiej, Agnieszki Kowalskiej, Marcina Górskiego i Marka Salomonowicza. Prowadzenie: Andrzej Rukowicz. Wawerska Strefa Kultury w Międzylesiu, ul. Żegańska 1a.
  • 19.00 – Koncert zespołu Raz Dwa Trzy, WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, scena plenerowa. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

 

Poniedziałek, 19 czerwca – WCK Filia Falenica

  • 17.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci 6+ „Robimy widoczki z motywem świdermajer”. Wstęp wolny.

 

Wtorek, 20 czerwca – WCK Filia Marysin

  • 16:00-18:00 – Warsztaty ceramikidla dzieci i rodziców, w których będą wykorzystane elementy architektury świdermajer. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.

Przemek Skoczek.

plakat zapraszający na koncert Natalii Kukulskiej