null

,,Przedwojenne, okupacyjne i PRL-owskie sekrety Falenicy'' - spacer

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszam już po raz drugi w tym roku do Falenicy. Tym razem odkryjemy jej przedwojenne, okupacyjne i PRL-owskie sekrety po zachodniej stronie torów. Podczas spaceru prześledzimy dzieje Falenicy - letniska, które stało się sztetlem. 16 września (sobota), godz. 15:00. 

Powstanie Wilegiatury Falenica wiąże się z osobą Jakuba Karola Hannemana, który zakupiwszy folwark Falenica, przystąpił w 1895 r. do jego parcelacji. Ojciec Letniska Falenica wytrwale realizował swoją wizje letniskowego miasteczka, z własnym handlem, usługami i drobnym przemysłem. Właśnie tu, niedaleko Warszawy, kipiał egzotycznym życiem świat małomiasteczkowych Żydów.  Zobaczymy m.in.: dom starców Towarzystwa Wspomagania Ubogich Żydów "Ezra" oraz relikty żydowskiego sierocińca „Pomoc Dziecka – Nasz Ul” i tartaku Rubena Najwera, miejsca śmierci ostatnich falenickich Żydów. 

Porównamy modernistyczne stacje linii nadwiślańskiej z ich drewnianymi poprzednikami. Nie zabraknie na naszej trasie również urzekających świdermajerów oraz reliktów po kolejce jabłonowsko-karczewskiej. Poznacie historię pałacyku “Mon Plesir”, skąd prezydent Ignacy Mościcki wygłosił ostatnie przemówienie do narodu oraz willi zwanej “Spacerem”, gdzie osadzono i przesłuchiwano Władysława Gomułkę. Prześledzimy dzieje przemysłu Falenicy, w tym takich zakładów jak: “Sylikat”, Huta Szkła Kolorowego czy “Mera Pnefal”. Dowiecie się co wspólnego z Falenicą ma Jan Szczepanik, zwany „polskim Edisonem” i „Leonardem da Vinci z Galicji”, autor ponad 50 wynalazków, w tym kamizelki kuloodpornej. Zobaczycie jakie futurystyczne prototypy powstawały w Ośrodku Badawczo Rozwojowym Samochodów Osobowych oraz jakie były losy “największej legendy polskiej motoryzacji”.

*Spotkanie: stacja kolejowa Falenica (peron wschodni, kierunek do Warszawy)

*Przewodnik:Mariusz Prządak

*Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/125719551412284

*Organizator: PraskaFerajna

[Spacer jest darmowy, bez zapisów ale gdyby ktoś chciał podziękować przewodnikowi napiwkiem, ten z pewnością się nie obrazi]

www.praskaferajna.waw.pl
facebook.com/praskaferajna