null

"Nowe Ogrody Kultury" wespół w zespół z przedszkolakami

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Koniec tegorocznej jesieni okazał się dla przedszkolaków z "Promyka" bardzo pracowity. Wraz z ogrodniczką Jolantą Piekarz zawitaliśmy do nich z propozycją założenia na terenie placówki ogródka edukacyjnego. Dlaczego tak? I co to ma wspólnego z Nowymi Ogrodami Kultury, wieloletnim programem Wawerskiego Centrum Kultury? Otóż wiele.

         Zacznijmy od Ogrodów Kultury. W założeniu jest to propozycja wielorakiej i twórczej współpracy między różnymi podmiotami miasta, ale dla nas szczególnie dzielnicy Wawer. Traktujemy ogród jako przenośnię przestrzeni kreacji, spotkania pomysłów, inspiracji. Ale również dobrą wskazówkę jak pracować na rzecz tworzenia i popularyzowania kultury dla mieszkańców i z mieszkańcami. Wszak praca w ogrodzie do łatwych nie należy, o czym mogą przekonać się wszyscy, którzy choć raz skopali ziemię, sadzili, a potem doglądali posadzonych roślin. Wymaga znajomości warunków, zwyczajów, szacunku dla już zastanych sytuacji (w naszym przypadku środowiska społecznego, a więc mieszkańców, artystów, organizacji działąjących w Wawrze), uważnej współpracy i wytrwałości. Podobnie jest w pracy animatora kultury. Poznawać Wawer znaczy dla nas poznawać mieszkańców, ich zainteresowania i wspólnie z nimi działać na polu kutury, pielęgnując wartości, które nadają dzielnicy swoisty charakter.

A teraz ogródek edukacyjny. Dla dzieci to niezwykle ważne doświadczenie – dotykanie ziemi, sadzenie roslin, patrzenie jak dzięki ich pracy mogą rosnąć  i kwitnąć. W tej pracy nie ma gorszych i lepszych, każdy jest tak samo ważny, każdy ma swój wklad w ostateczny rezultat. A ogród można rysować, lepić, projektować, o ogrodzie można opowiadać, z roślin można stworzyć instrumenty muzyczne. Chcemy, żeby najbliższy rok stał się dla starszaków z Przedszkola nr 84 w Międzylesiu czasem szczególnej obserwacji i zaangażowania. Tej jesieni, dzięki ufundowaniu nam przez hurtownię Jacek Wiśniewski Junior cebulek, sadziliśmy krokusy, narcyzy i tulipany. Czekamy na wiosnę, żeby zobaczyć, co z nich wyrośnie!

 

                             Dział animacji kultury i projektów Wawerskiego Centrum Kultury

Na zdjęciach przedszkolaki, wychowawczyni (Magdalena Kucińska Mazurek) i Jola Piekarz - pomysłodawczyni ogródka.
Link do strony projektu: http://www.wck-wawer.pl/aktualnosci/2015/nowe-ogrody-kultury

Załączniki: